Czyszczenie rejestru usuwa błędne połączenia plików, naprawia bibliotekę danych i oszczędza miejsce na dysku. Programy czyszczenia rejestru są zwykle darmowe i proste w obsłudze, więc tym bardziej warto przeprowadzać czyszczenie rejestru jak najczęściej. W praktyce bardzo podobnie wygląda czyszczenie rejestru (Windows 10) i na innych systemach operacyjnych (Windows 7 i Windows 8).
Internet i technologia
Czym jest rejestr w systemie operacyjnym i dlaczego warto przeprowadzać czyszczenie rejestru?
Z pewnością każdy spotkał się z sytuacją, w której zaobserwować można było stopniowe spowolnienie pracy systemu operacyjnego komputera. Mogło ono objawiać się dłuższym ładowaniem ekranu powitalnego przy starcie systemu, dłuższym zamykaniem systemu, a nawet wydłużonym czasem otwierania poszczególnych plików i folderów. Jedną z przyczyn takiego stanu może być niewyczyszczony rejestr.
Rejestr w systemach operacyjnych Windows to rodzaj bazy danych, w której gromadzone są ustawienia programów, informacje o nich, a także ścieżki lokalizacje plików, czyli ścieżki dostępów. Jeśli odinstalujemy dany program lub aplikację, to powyższe informacje o nim, zawarte w rejestrze, stają się już nieaktualne. Wciąż jednak występują w rejestrze, choć są zupełnie niepotrzebne.
Czyszczenie rejestru sprawia, że wszystkie zbędne i niewłaściwe ścieżki danych oraz podobne informacje znikają z rejestru. Czyszczenie rejestru jest ważne, ponieważ rejestr wymaga pamięci operacyjnej RAM, służącej do przetwarzania danych. Choć zajmuje jej stosunkowo znikome ilości, to zawsze warto pomóc komputerowi poprzez przeprowadzenie czyszczenia rejestru. Czyszczenie rejestru zaowocować może szybszym funkcjonowaniem komputera, dlatego warto robić je także prewencyjnie – np. co miesiąc.
Bez względu na to, czy chcemy dokonać czyszczenia rejestru Windowsa 10, czy też innego systemu operacyjnego, będziemy potrzebowali do czyszczenia rejestru programu, zwykle darmowego. Korzystanie z programu czyszczącego rejestru jest bardzo łatwe. Poniżej przedstawiamy, jak wyglądają te czynności na przykładzie różnych systemów operacyjnych!
Czyszczenie rejestru – Windows 10, Windows 8 i 8.1
Czyszczenie rejestru Windowsa 10, podobnie zresztą jak czyszczenie rejestru Windowsa 8.1 (i zwykłej "ósemki" sprzed aktualizacji), najlepiej przeprowadzić używając specjalnego, darmowego programu. Czyszczenie rejestru komputera zacznijmy od decyzji o tym, które obszary rejestru program powinien zeskanować. W popularnych programach do czyszczenia rejestru Windowsa użytkownik może zdecydować o tym, by wyczyścić tylko wybraną część komputera. Zwykle mamy też do wyboru inne przydatne opcje, jak np. usuwanie plików z kosza, nieużywanych folderów lub niepotrzebnych plików przeglądarek internetowych.
Jeśli posiadamy bardziej specjalistyczną wiedzę, to możemy także sami przeszukać rejestr w poszukiwaniu tych ścieżek, które należy usunąć. W tym celu, przykładowo, naciskamy na klawiaturze przycisk Windowsa, a następnie w polu "uruchom" wpisujemy frazę "regedit". W tym momencie otworzy się okno rejestru (w zależności od ustawień może wpierw wyskoczyć prośba systemowa o potwierdzenie otwarcia rejestru). Zbiory kluczy rejestru podzielone są na kilka rodzajów, np. "root", które dotyczą wpisów jądra systemu (są to najwrażliwsze klucze, których nie powinniśmy usuwać).
Windows Vista i Windows 7 – czyszczenie rejestru
Czyszczenie rejestru Windows 7 wygląda bardzo podobnie, ale występują różnice m.in. w interfejsie. W przypadku czyszczenia rejestru Windows Vista i Windows 7 należy otworzyć menu start, znajdujące się w lewym dolnym rogu pulpitu i otworzyć rejestr także za pomocą komendy "regedit".
Jednocześnie też wszystkie programy przeznaczone do czyszczenia rejestru Windowsa 8 (i nowszych) będą funkcjonowały w systemie Windows 7 i Vista. Jeśli mamy problem ze zbyt dużą liczbą otwierających się aplikacji podczas uruchamiania systemu operacyjnego, możemy w pole "uruchom" wpisać komendę "msconfig", a następnie kliknąć w sekcję „uruchamianie”, w której możemy odznaczyć wybrane programy. Po zrobieniu tej czynności na naszym Windowsie, czyszczenie rejestru warto przeprowadzić raz jeszcze, aby program czyszczenia rejestru usunął kolejne niepotrzebne ścieżki.
Czyszczenie rejestru – Android
System android nie posiada takiego rejestr, jak np. Windows 7. Czyszczenie rejestru w przypadku systemu Android to często używana nazwa na czyszczenie urządzenia z różnych pozostałości po aplikacjach. Podczas usuwania aplikacji na telefonie z Androidem, pozostanie po niej relatywnie mniej plików, niż po usuwaniu aplikacji z systemu Windows. Wciąż jednak poleca się przeprowadzanie regularnego czyszczenia rejestru Androida, a właściwie pamięci cache, zbędnych logów systemowych, pustych katalogów i danych systemowych. Na rynku istnieje szeroki wachlarz specjalnych programów do czyszczenia powyższych elementów na urządzeniu z systemem Android. Ich instalacja i uruchomienie zajmuje zwykle nie więcej, niż kilkadziesiąt sekund.
Zobacz także:
- Wyjątkowa kolekcja telewizorów z PRL-u. "Znalazły się u nas w sposób zupełnie przypadkowy"
- Nowa funkcja w Google ma ratować życie. Na czym polega?
- Jak odzyskać dane z dysku? Sprawdzone i bezpieczne sposoby
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: RunPhoto/Getty Images