W kuźni muzycznych talentów. "Kształcimy tutaj najzdolniejszą młodzież w Polsce"

W kuźni muzycznych talentów. "Kształcimy tutaj najzdolniejszą młodzież w Polsce"
Źródło: Dzień Dobry TVN
W kuźni muzycznych talentów
W kuźni muzycznych talentów
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Jak wygląda edukacja muzyczna na najwyższym poziomie? Postanowiliśmy odwiedzić jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na muzycznej mapie stolicy, znaną kuźnię talentów - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. To tutaj kształcili się muzycy, którzy zdobyli ogólnopolską sławę.

Miejsce, które kształtuje artystów

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie to prawdziwa kuźnia talentów. Pierwotnie zespół szkół mieścił się w popijarskim kompleksie przy ulicy Miodowej w Warszawie. Dziś jego siedzibą jest odremontowany budynek dawnego sierocińca na Mokotowie i przylegający do niego nowoczesny kompleks. Miejsce to nazywane jest "nową Miodową".

Oprócz wybitnych przedstawicieli muzyki poważnej i gwiazd scen w filharmonii, absolwentami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie są: Sanah, Paulina i Natalia Przybysz czy Gaba Kulka.

To wiodąca i największa w kraju placówka edukacyjna o takim charakterze. Z tradycjami, które sięgają początku XIX wieku. Uczniowie, którzy każdego dnia mogą zagłębiać tajniki muzycznej wiedzy przyznali nam, że szkoła daje im możliwość przede wszystkim rozwijania swojej pasji. - Moja mama pewnego dnia uznała, że zapisze mnie do szkoły muzycznej w celu takiego ogólnego rozwoju. No ale z czasem po prostu przerodziło się to w moją pasję - powiedziała uczennica Zuzanna Michałowicz.

- Zaczęłam jeździć na konkursy i występować. W pewnym momencie poczułam, że to jest to - dodała.

Uczeń Ostap Slobodianiuk przyznał, że w szkole bardzo lubi lekcje muzyki i kształcenia słuchu. - Mój brat grał na skrzypcach, ale przerwał. Natomiast ja jego karierę przedłużyłem - wyjaśnił Ostap.

Kuźnia talentów w sercu Warszawy

Szkoła słynie nie tylko z wybitnych absolwentów, ale również z doskonałej kadry nauczycielskiej. Pianista Marek Bracha czy zdobywca Fryderyka skrzypek Janusz Wawrowski to tylko niektóre z gwiazd, które dziś przekazują wiedzę następnym pokoleniom. 

- Uczniowie, którzy uczęszczają do tej szkoły są dla mnie jednym z wabików. To są dzieci absolutnie fantastyczne, jest to elita pod każdym względem, zarówno tym intelektualnym, jak i wychowawczym - zdradził skrzypek Janusz Wawrowski.

- Kształcimy tutaj najzdolniejszą młodzież w Polsce - dodał jeden z nauczycieli.

Celem pedagogów jest nie tylko nauczenie uczniów technik muzycznych, ale także przekazanie miłości do sztuki i życia. - Chciałabym, żeby zawsze byli ciekawi świata - podsumował Janusz Wawrowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Mateusz Sadowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?