Duszności i problemy z oddychaniem w ciąży – jak sobie z nimi radzić, kiedy udać się do lekarza?

Ciąża
Duszności i problemy z oddychaniem w ciąży
Źródło: Liubomyr Vorona/Getty Images
Ciąża to czas wielkich zmian w życiu i organizmie kobiety. Oprócz braku miesiączki i tak oczywistych dolegliwości, jak mdłości i tkliwość piersi, kobiecie mogą dolegać także m.in.: zgaga, skurcze, ból pleców, omdlenia czy problemy z oddychaniem. W ciąży takie objawy są całkiem normalne, jednak mogą skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Pamiętaj jednak, że w razie jakiegokolwiek niepokoju o stan zdrowia Twój lub maluszka, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

Problemy z oddychaniem w ciąży mogą być nic nieznaczącą dolegliwością lub stanem zagrażającym życiu. Sprawdź, jak postępować w razie ich wystąpienia.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Problemy z oddychaniem w ciąży – przyczyny

Wiele ciężarnych skarży się na problemy z oddychaniem. Najczęściej pojawiają się one w I oraz III trymestrze ciąży i nie są powodem do obaw. W początkowym stadium ciąży często problemowi z oddychaniem towarzyszą senność i uczucie zmęczenia – jest to normalna reakcja organizmu na odmienny stan. Bardzo często pojawiają się również problemy z oddychaniem na końcówce ciąży. Spowodowane jest to rozwojem płodu, który powoduje ucisk na płuca oraz przeponę. Ponadto do głosu dochodzą hormony, które powodują obrzmienie ścian naczyń krwionośnych oraz spadek napięcia mięśni oskrzeli i płuc. Wszystko to sprawia, że około 8. miesiąca ciąży problemy z oddychaniem pojawiają się nader często – zwłaszcza w przypadku ciąży mnogiej. Najczęściej mają one miejsce podczas wysiłku lub w nocy. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo trudno znaleźć dokładne przyczyny tego typu dolegliwości, gdyż jest to stan subiektywny, którego nasilenia i czasu trwania nie można w dokładny sposób zweryfikować i zbadać. Problemy z oddychaniem w ciąży mogą być także spowodowane innymi schorzeniami takimi jak m.in. astma, alergia, infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych. W przypadku podejrzenia takiego powodu duszności należy udać się niezwłocznie do lekarza, który zaproponuje bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka leczenie. Duszności mogą być również wywołanie aspiracją ciała obcego do dróg oddechowych – jest to stan zagrażający życiu matki i dziecka, dlatego należy udać się wtedy na szpitalną izbę przyjęć lub do najbliższego ośrodka zdrowia, gdzie zostanie udzielona fachowa pomoc medyczna.

Anemia – częsta przyczyna problemów z oddychaniem w ciąży

Anemia, zwana także niedokrwistością, jest bardzo często przyczyną problemów z oddychaniem u ciężarnych. Mimo że jest to jedno z popularniejszych schorzeń, konieczna jest wizyta u specjalisty, gdy zauważysz u siebie, oprócz wspomnianych wcześniej duszności, także: zawroty głowy, pogłębiające się uczucie osłabienia, ewentualne omdlenia. Anemia wywoływana jest niedoborami żelaza, które można bardzo łatwo suplementować, gdy badania wykażą jego małą ilość we krwi. Zazwyczaj zażywanie tego pierwiastka jest konieczne przez całą ciążę, ale decyzję tego typu podejmować może jedynie lekarz prowadzący, mający stały wgląd do badań morfologicznych swojej pacjentki.

Kiedy jeszcze udać się z tą dolegliwością do lekarza?

Nie wszystkie problemy z oddychaniem w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, jednakże w przypadku wyżej wymienionych schorzeń, jest ona konieczna. Należy również niezwłocznie udać się do lekarza, gdy nagłym problemom z oddychaniem w ciąży towarzyszy minimum jeden z objawów:

  • niepokój,
  • zimne poty,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zsiniałe wargi i opuszki palców,
  • krwioplucie,
  • utrata przytomności,
  • ból w okolicy mostka.

Mogą być to objawy wielu groźnych schorzeń, które zagrażają zarówno nienarodzonemu dziecku, jak i jego matce, np. zatorowość płucna, zawał serca, zapalenie płuc (a także ich obrzęk), astma oskrzelowa, odma opłucnej, zator tętnicy płucnej. Konsekwencje nieleczenia tych chorób mogą być nieodwracalne, dlatego problemy z oddychaniem w ciąży nie powinny być ignorowane.

Piotr Mencina
Jak prawidłowo oddychać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak radzić sobie z dusznościami?

Jak wspomniano wcześniej, fizjologiczne problemy z oddychaniem w ciąży są normalną sprawą, z którą boryka się większość ciężarnych kobiet. Można jednak złagodzić duszności, stosując się do poniższych rad:

  1. utrzymuj prawidłową postawę ciała zarówno podczas siedzenia, jak i leżenia,
  2. wykonuj ćwiczenia dla ciężarnych,
  3. spaceruj,
  4. odpoczywaj,
  5. naucz się regulować oddech,
  6. nie korzystaj z sauny,
  7. unikaj zatłoczonych, nagrzanych pomieszczeń,
  8. wietrz regularnie mieszkanie/dom,
  9. spryskuj twarz wodą termalną.

Kobiety, które cierpią na problemy z oddychaniem w ciąży w nocy, powinny unikać spania na małej, płaskiej poduszce. Pozycja do snu, która najlepiej sprawdzi się dla nich, to półsiedząca – ułatwia przepływ tlenu. Warto zaznaczyć, że na problemy z oddychaniem w ciąży skarży się wiele kobiet, dlatego można nauczyć się prawidłowych wdechów i wydechów w większości szkół rodzenia. Pamiętaj, że Twoje duszności i problemy z oddychaniem w ciąży nie mają żadnego wpływu na ilość tlenu dostarczaną dziecku!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości