Burzliwe zmiany hormonalne, które do tej pory zachodziły w ciele kobiety, tracą na sile, dlatego znikają uciążliwe nudności i wymioty. Czas od 14. tygodnia ciąży uznawany jest za najprzyjemniejszy okres ciąży.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
14. tydzień ciąży - który to miesiąc?
14. tydzień ciąży to 4. miesiąc ciąży oraz jej II trymestr. Od momentu zapłodnienia minęło 12 tygodni, tyle więc wynosi rzeczywisty wiek płodu. Jego wszystkie organy wewnętrzne są już ukształtowane, teraz następuje ich dojrzewanie, aby mogły spełniać swoją funkcję po przyjściu na świat. Jeżeli do tej pory w USG genetycznym nie zostały wykryte żadne wady rozwojowe płodu, istnieje bardzo małe ryzyko ich wystąpienia.
14. tydzień ciąży - brzuch ciężarnej i objawy
W 14. tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy jest już widoczny, jednak nie jest on na tyle duży, aby sprawiać trudności w codziennym funkcjonowaniu. Powiększająca się macica, która razem z płynem owodniowym waży prawie pół kilograma, uciska na pęcherz, dlatego konieczne są częste wizyty w toalecie. Ten objaw będzie utrzymywał się już do końca ciąży. Zmienia się także układ narządów wewnątrz jamy brzusznej, które robią miejsce wciąż rosnącej macicy. Z tego powodu ciężarna może odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego: niestrawność, zgagę lub wzdęcia.
Przyszła mama zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej, ponieważ w 14. tygodniu ciąży mdłości i wymioty - objawy, które dokuczały jej we wcześniejszych miesiącach - przestają być uciążliwe. Organizm przyzwyczaja się do ciąży, dlatego mija senność i zmęczenie. Znika także stres związany z nową sytuacją życiową. Piersi, mimo że nadal się powiększają, nie są tkliwe i bolesne. Wzrasta także poziom libido i ochota na zbliżenia seksualne. W 14. tygodniu ciąży seks nie stanowi zagrożenia dla płodu, jeżeli lekarz prowadzący ciążę nie zaznaczył inaczej.
Ból brzucha w 14. tygodniu ciąży może nadal występować i jest on związany z rozciąganiem się macicy. Jest to nieprzyjemny objaw, zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza ciąża. Należy wspomnieć o występowaniu tej dolegliwości lekarzowi prowadzącemu ciążę.
Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?
W 14. tygodniu ciąży wielkość płodu wynosi około 90 milimetrów i waży on 45 gramów. Od momentu wkroczenia w II trymestr ciąży różnicuje się długość i wagę poszczególnych dzieci. Ich rozmiar może różnić się nawet o 30 milimetrów i jest to stan fizjologiczny. Norma długości ciemieniowo-siedziskowej (CRL) wynosi dla tego wieku 71-109 milimetrów.
W 4 miesiącu ciąży głowa płodu przestaje dominować nad resztą ciała i jest bardziej wyprostowana za sprawą wzmocnienia się mięśni karku. Twarz dziecka jest już w pełni ukształtowana. Powieki są zamknięte i wygląda ono jakby spało. Jego mięśnie twarzy są dobrze rozwinięte, dlatego pojawia się żywa mimika - uśmiech, nadymanie policzków, marszczenie czoła. Można to dostrzec na wykonanym w 14. tygodniu ciąży USG 3D. Różni się ono od zwykłego badania ultrasonograficznego większą dokładnością obrazu, który nie jest płaski, tylko trójwymiarowy. Zaczynają rosnąć brwi, rzęsy i pierwsze włoski na głowie.
Ruchy dziecka w 14. tygodniu ciąży są bardzo wyczuwalne. W większości przypadków przyszła mama jeszcze ich nie odczuwa, jednak zdarza się je poczuć, zwłaszcza jeżeli jest to kolejna ciąża. Płód obraca się, macha rękami i nogami, kręci głową. Reaguje tak zwłaszcza wtedy, kiedy czuje dotykanie brzucha ciężarnej.
W 14. tygodniu ciąży łożysko jest już w pełni wykształcone. Dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wydziela także hormony, które są niezbędne do utrzymania ciąży.
14. tydzień ciąży - płeć dziecka
Na początku ciąży zewnętrzne narządy płciowe dziewczynek i chłopców wyglądają identycznie, ponieważ buduje je ta sama tkanka. W 14. tygodniu ciąży zdarza się, że doświadczony lekarz jest w stanie określić już płeć dziecka, jednak jej najbardziej wiarygodne i rzetelne ustalenie następuje dopiero w późniejszych tygodniach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży
- Ginekolożka ujawnia, o co proszą ją mężczyźni po porodzie partnerki. "To wbrew etyce"
- Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Porady ginekologa
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nattakorn Maneerat/Getty Images