16. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży?

kobieta w ciąży
16. tydzień ciąży. Jak zmienia się ciało kobiety?
Źródło: OR Images/Getty Images

16. tydzień ciąży to spokojny czas zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Przyszłej matce nie dokuczają już uciążliwe objawy i ma ona w sobie dużo energii. W tym czasie płód intensywnie się rozwija – zaczyna odczuwać emocje, które towarzyszą jego mamie. Jest to dobry czas na budowanie relacji i bliskości.

DD_20211216_Plastry_REP
Kinesiotaping w ciąży?
Źródło: Dzień Dobry TVN

II trymestr ciąży uważany jest przez większość kobiet za jej najlepszy czas. Mijają nudności, wymioty i stres związany z nową sytuacją, a w 16. tygodniu ciąży brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, żeby sprawiać dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Jest to także czas, kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka.

16. tydzień ciąży – który to miesiąc?

16. tydzień ciąży to prawie końcówka 4. miesiąca i II trymestr ciąży. Do rozwiązania zostały 24 tygodnie, dlatego płód rozwija się bardzo intensywnie. Następuje wzrost i dojrzewanie jego narządów wewnętrznych, aby mogły podjąć swoją funkcję po porodzie. Na tym etapie dziecko nie byłoby jeszcze zdolne do przeżycia poza organizmem matki. Jednak ryzyko poronienia zmniejsza się z tygodnia na tydzień. Jest to także czas na wykonanie kontrolnych badań ginekologicznych.

16. tydzień ciąży – USG i zalecane badania

16. tydzień ciąży to odpowiedni czas na wykonanie kontrolnego badania ginekologicznego, podczas którego lekarz wykona badanie ultrasonograficzne (USG). Przyszli rodzice będą mogli zobaczyć, jak duże zmiany zaszły w wyglądzie ich dziecka, które kształtem przypomina już miniaturowego noworodka. Jeżeli gabinet lekarski jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, można wykonać USG 3D. W 16. tygodniu ciąży można na nim zobaczyć, jak żywa jest mimika płodu, który marszczy czoło i nos, wydyma usta i policzki, ziewa, uśmiecha się, a nawet zaczyna ssać kciuk. Jest to także czas na wykonanie kolejnych badań prenatalnych, jeżeli były takie wskazania.

16. tydzień ciąży – płeć dziecka

Wykonanie USG w 16. tygodniu ciąży to duża szansa na poznanie płci dziecka, jeżeli lekarz, który je wykonuje, ma duże doświadczenie, a płód ustawi się odpowiednio w jamie macicy. Jednak najpewniejszy wynik pokaże dopiero badanie na kolejnej wizycie w 20. tygodniu ciąży.

Zmiany w organizmie kobiety i brzuch w 16. tygodniu ciąży

W II trymestrze ciąży przyszła mama ma bardzo dużo energii i odczuwa tylko kilka dolegliwości, które nie są aż tak dokuczliwe, jak te z pierwszych tygodni. Brzuch w 16. tygodniu ciąży jest już na tyle duży, żeby widać go było spod ubrań, jednak na tyle mały, że nie powoduje dodatkowych dolegliwości i nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Macica ma wielkość około 15 centymetrów, a jej dno umiejscowione jest mniej więcej w połowie odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. Można ją wyczuć palcami podczas leżenia na plecach. Warto zadbać o jej prawidłowe ujędrnienie.

W 16. tygodniu ciąży waga ciężarnej powinna zwiększyć się o 3 kilogramy w porównaniu z wagą początkową. Średni przyrost masy wynosi około pół kilograma na tydzień. W tym okresie kobiecie towarzyszy wzmożony apetyt i ochota na różnego rodzaju pokarmy – są to tak zwane "zachcianki ciążowe". Najzdrowiej jest spożywać w ciąży tylko 300 kalorii więcej na dobę.

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów w 16. tygodniu ciąży jest puchnięcie nóg i pojawienie się żylaków. Spowodowane jest to zwiększeniem objętości krwi krążącej w organizmie kobiety, produkcją progesteronu, który osłabia ściany naczyń krwionośnych, a także ciągłym wzrostem wagi.

Jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży?

W 16. tygodniu ciąży wielkość dziecka to średnio 14 centymetrów. Jego waga wynosi około 100 gram. Twarz jest już w pełni ukształtowana, pojawiły się brwi i rzęsy. Płód intensywnie ćwiczy także mimikę – marszczy czoło i nos, uśmiecha się, ziewa, a nawet ssie kciuk. Jego skóra jest nadal cienka i pokryta drobnym meszkiem (lanugo), który będzie stopniowo zanikał. Pod skórą zaczyna tworzyć się tkanka tłuszczowa, która po porodzie będzie pełniła funkcję termoizolacyjną.

W uchu wykształcił się błędnik, dlatego płód już zaczyna uczyć się z niego korzystać, aby rozwinąć zmysł równowagi. Porusza się bardzo intensywnie w jamie macicy – wykonuje obroty, kopie nogami i wymachuje rękami. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości