Tęczowe dziecko - kim jest?
Tęczowe dzieci to takie, które przychodzą na świat po wcześniejszych poronieniach lub śmierci dopiero co narodzonego maluszka. Kiedy się rodzą dają rodzicom nie tylko niewiarygodne szczęście, ale także nadzieję i wiarę w to, że teraz już wszystko będzie dobrze. Dzięki nim mamie i tacie udaje się uporać z bólem, cierpieniem, którego doświadczyli po utracie dziecka.
Gwiazdy o macierzyństwie
Warto dodać, że określenie "tęczowe dziecko" odnosi się również do dzieci urodzonych po wyjątkowo trudnej ciąży lub w trakcie niezwykle skomplikowanego porodu. Sam termin nawiązuje do faktu, że po burzy zazwyczaj na niebie pojawia się tęcza - symbol szczęścia i nadziei. Tak samo jest z dziećmi, których narodziny poprzedziły dramatyczne wydarzenia - są symbolem nadziei na rodzicielstwo.
Warto dodać, że poronienie wcale nie jest takie rzadkie. Szacuje się, że od 10 do 20 procent wszystkich zarejestrowanych ciąż kończy się właśnie poronieniem.
Kto jest rodzicem tęczowe dziecka?
Poronienie czy śmierć dziecka to tematy, których praktycznie się nie porusza. Rodzice nie tylko nie chcą opowiadać o swoich traumatycznych doświadczeniach, ale także niekiedy obwiniają się za to, co się stało i za wszelką cenę starają się dowiedzieć, gdzie popełnili błąd. Nie przyjmują do wiadomości, że do poronienia czy śmierci dziecka może dojść z powodu bardzo wielu czynników, na które często zarówno rodzice, jak i lekarze nie mają żadnego wpływu.
Są też osoby, które głośno mówią o tym, że straciły dziecko, a ich kolejna pociecha jest właśnie tęczowym dzieckiem. Jednocześnie pokazują, że życie po tragedii istnieje i że można być rodzice zdrowego dziecka. Do osób, które przyznały, że są rodzicami tęczowych dzieci należą m.in: Michelle Obama, Beyonce, Meghan Markle, Zofia Zborowska, Aleksandra Żebrowska i Joanna Koroniewska. Tęczowymi ojcami są natomiast premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, dziennikarz Maciej Dowbor, czy założyciel Facebooka - Mark Zuckerberg.
Tęczowe dzieci. Kiedy obchodzą swoje święto?
Tęczowe dzieci 22 sierpnia obchodzą swoje święto. Tego dnia rodziny mogą celebrować rodzicielstwo i fakt, że powitali na świecie zdrowego malucha. Wielu rodziców decyduje się także opisać w mediach społecznościowych swoje doświadczenia, aby wesprzeć innych i pokazać, że posiadanie potomstwa po stracie jest możliwe.
Zobacz także:
- W jednym roku urodziła trójkę dzieci, które nie są trojaczkami. "Czułam się winna"
- Niedojrzali emocjonalnie rodzice. Kim są i jak krzywdzą swoje dzieci?
- Jak urządzić pokój przedszkolaka? Inspirujące pomysły
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images