Na pewno zadajesz sobie pytania: jak wygląda maluszek i jaka jest waga dziecka w 25 tygodniu ciąży. Sprawdźmy zatem co słychać u Twojego dziecka!
25 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wiele mam zadaje pytanie: 25 tydzień ciąży – który to miesiąc, albo, 25 tydzień ciąży – który to trymestr? Otóż, zgodnie z przyjętą przez lekarzy Regułą Naegelego, ciążę liczy się nie od dnia poczęcia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a więc ok. 2 tygodni wcześniej. Jeżeli jesteś w 25 tygodniu ciąży, to oznacza, że do poczęcia doszło 23 tygodnie temu. Obecnie jesteś w 6 miesiącu ciąży i jest to jeszcze 2 trymestr – do jego zakończenia pozostały jeszcze dwa pełne tygodnie (oprócz obecnego).
6 miesiąc jest szczególnie ważny. Pomiędzy 23 a 27 tygodniem ciąży dziecku dojrzewają płuca, jednocześnie zwiększając szansę dziecka na przeżycie w razie przedwczesnego porodu. Należy jednak pamiętać, że to 25 tydzień ciąży – poród nie jest wskazany, a dzieci, które rodzą się tak wcześnie, najczęściej będą miała poważne powikłania. Dlatego, będąc w ciąży trzeba niezwykle o siebie dbać, unikać stresów, dobrze się odżywiać i wyeliminować wszelkie używki, które mogłyby szkodzić dziecku.
25 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Twoje dziecko wygląda jak mały noworodek. Możesz się o tym przekonać, w końcu to już 25 tydzień ciąży – USG to badanie, na którym możesz zobaczyć, jak wygląda Twój maluszek! Zdjęcie z badania USG warto zachować na pamiątkę! Ile waży dziecko w 25 tyg ciąży? Waga dziecka oscyluje pomiędzy 600 a 700 gramów. Oczywiście są to umowne normy – dziecko może ważyć nieco mniej lub nieco więcej.
Poniżej przedstawiamy skróty, którymi posługują się lekarze oraz ich pełne nazwy:
- CRL – długość ciemieniowo – siedzeniowa,
- FHR – częstotliwość bicia serca płodu,
- NT – przezierność fałdu karkowego,
- NB – kość nosowa,
- HC – obwód główki,
- FL – długość kości udowej,
- EFW – szacowana masa płodu.
Maluch rozpoznaje ciemność i światło, głosy, a także smaki, a w mózgu z minuty na minutę pojawiają się miliony nowych połączeń nerwowych.
25 tydzień ciąży a ruchy dziecka
Koniec 2 trymestru to czas, w którym dziecko jest niezwykle aktywne. 25 tydzień ciąży to czas, kiedy ruchy dziecka są bardzo wyraźne już nie tylko dla mamy, ale również dla otoczenia. Można je zaobserwować i poczuć kładąc rękę na brzuch. Niektóre mamy bardzo nie lubią, kiedy ludzie z ich otoczenia wciąż kładą dłonie na ich brzuchu – jeżeli to Cię drażni, mów o tym. Pamiętaj, że jeżeli coś Ci się nie podoba, z pewnością Twojemu dziecku również. Ruchy dziecka mogą być mocniejsze, kiedy słyszy Twój głos lub muzykę, a także wtedy, gdy mama chce wypocząć.
Mama i jej dolegliwości
25 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz coraz częściej odczuwać skurcze. Jest to zupełnie naturalne – macica przygotowuje się do porodu. Są to, jak zapewne dobrze wiesz, skurcze przepowiadające. W tym okresie powinny pojawiać się nie częściej niż 10 razy na dobę. Jeżeli skurcze pojawiają się częściej lub ich intensywność jest bardzo duża, powinnaś skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
A jak postępować w czasie skurczów? Jeżeli skurcz pojawi się, podczas codziennych czynności, koniecznie musisz odpocząć. Najlepiej, jeżeli mogłabyś się położyć. Jeśli nie jest to możliwe, usiądź i poczekaj. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Ewentualnie, jeżeli ból jest silny, możesz zażyć tabletkę rozkurczową. Najlepiej zapytaj swojego lekarza, który lek będzie bezpieczny dla dziecka. 25 tydzień ciąży to czas, w którym skurcze na pewno od czasu do czasu będą Cię nawiedzać.
Wśród dolegliwości może znaleźć się oczywiście ból kręgosłupa – to zrozumiałe – nosisz przecież coraz większy ciężar. Dziecko rośnie, a to oznacza, że rośnie z nim twój brzuch. Skóra się rozciąga, dlatego w 25 tygodniu ciąży brzuch może Cię po prostu swędzieć. Warto stosować kremy nawilżające, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Spuchnięte stopy również mogą powodować dyskomfort. Jeżeli odpoczywasz, podnoś lekko nogi do góry - to na pewno pomoże.
Dbaj o siebie, minimalizuj stres i zdrowo się odżywiaj. Jeżeli nie ma co do tego przeciwwskazań, a Ty czujesz się dobrze, nie rezygnuj z aktywnego wypoczynku.
Zobacz także: 16. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Nazar Abbas Photography / Getty Images