24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Lekarze podczas określania wieku ciąży stosują Regułę Naegelego, za punkt wyjściowy ustalają pierwszy dzień ostatniej miesiączki, pomimo iż do zapłodnienia doszło 2 tygodnie później. Dlatego wiele mam ma wątpliwości i często zadaje pytania typu: 24 tydzień ciąży – który to miesiąc? Jest to 6 miesiąc ciąży. Nadal pozostajesz w 2 trymestrze ciąży. Do wejścia w nowy trymestr pozostały ci jeszcze 3 pełne tygodnie.
24 tydzień ciąży – waga dziecka i jego wymiary
Zapewne zadajesz sobie pytanie, ile powinno ważyć dziecko w 24 tygodniu ciąży? Dziecko w 24 tygodniu ciąży waży około pół kilograma. Waga ta jednak jest szacunkowa – dziecko może ważyć mniej, ale jego waga może być też wyższa. Warto wiedzieć, że w tym okresie maluch będzie przybierał na wadze bardzo szybko! Każdy tydzień to około 90 gramów więcej! Jeżeli chodzi o długość, dziecko może mieć ok. 30 cm.
Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży
Każda ciężarna kobieta musi być przygotowana na to, że ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży mogą być już dość mocne. Ruchy będą mocno wyczuwalne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko szybko przybiera na wadze. 24 tydzień ciąży bliźniaczej, to jak się można domyślać, podwójna "rozkosz" dla mamy. Najczęściej dzieci uaktywniają się nocą, kiedy kobieta chce wypocząć. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w trakcie ruchu, brzuch mamy działa jak kołyska. Kiedy brakuje kołysania, dziecko się budzi. Nie jest to łatwy okres dla kobiety, a trzeba się przygotować na to, że ruchy dziecka będą jeszcze bardziej wyczuwalne.
24 tydzień ciąży – słabe ruchy dziecka
Może się zdarzyć, że mocno wyczuwalne do tej pory ruchy maleństwa, stały się bardzo słabe, lub w ogóle są słabsze niż sądziłaś. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Być może Twoje dziecko nie przybiera zbyt szybko na wadze, przez co jego ruchy są słabo wyczuwalne. Zdarza się również, że dziecko ulokuje się czasowo w miejscu, które jest dla Ciebie mniej wrażliwe. Jeżeli jednak jesteś zaniepokojona słabo wyczuwalnymi ruchami, umów się na wizytę u lekarza prowadzącego ciążę. Badanie z całą pewnością wyjaśni sytuację i przywróci twój spokój.
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Dziecko w tym okresie wygląda zupełnie jak noworodek. Jest oczywiście jeszcze znacznie mniejszy, jednak ma wykształcone wszystkie części ciała – teraz tylko przybiera na wadze, a jego organy nabierają nowych umiejętności. Maluszek posiada paznokcie i włosy, kształtują się rysy twarzy, dziecko podnosi już powieki i reaguje na światło. 24 tydzień ciąży to czas, w którym wykształca się ucho środkowe odpowiadające za równowagę – maluszek zaczyna być świadomy swojej pozycji!
W 6 tygodniu ciąży dochodzi do rozwoju płuc. Oznacza to, że jeśli zdarzyłby się przedwczesny poród, dziecko ma szanse na przeżycie. Należy jednak pamiętać, że poród w tym czasie może być bardzo niebezpieczny, a wiele dzieci, które przychodzi na świat w 6 tygodniu posiada wady rozwojowe.
24 tydzień ciąży – waga matki i jej samopoczucie
Waga w czasie ciąży zależy od wielu czynników. Po pierwsze jest ona zależna od indywidualnych predyspozycji. Po drugie, istotne jest to, czy kobieta jest w ciąży z jednym dzieckiem, czy oczekuje bliźniaków lub większej gromadki. Średnio jednak kobieta powinna do tego czasu przytyć do 6 kg. Jeżeli jesteś w 24 tygodniu ciąży i wydaje ci się, że Twoja waga jest zbyt niska lub zbyt wysoka, powiedz o swoich obawach lekarzowi. Być może zajdzie konieczność ułożenia specjalnej diety lub wykonanie badań. Pamiętaj, aby nie stosować diet odchudzających!
Zapewne interesuje cię również ułożenie dziecka w 24 tygodniu ciąży? Dno macicy znajduje się w tym czasie na wysokości pępka. Oznacza to, że macica uciska na wiele twoich narządów, np. na przeponę, czego konsekwencją może być utrudnione oddychanie. W tym okresie poczujesz wzmożony ból kręgosłupa, a twoje dłonie i stopy mogą puchnąć. Powinnaś nosić bardzo wygodne buty. Jeżeli do tej pory jeszcze nie zrezygnowałaś ze szpilek – zrób to.
Dbaj o swoje zdrowie. Staraj się aktywnie wypoczywać. Ruch nie powinien być jednak zbyt intensywny. Jeżeli twój lekarz nie będzie miał nic przeciwko, możesz nadal uczęszczać na zajęcia specjalnie przygotowane dla kobiet ciężarnych. Odżywiaj się zdrowo i pij dużo wody.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 16. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży?
- Sandra Kubicka jest gotowa na dziecko. A Baron? "To nie jest tak, że wymuszam cokolwiek"
- Kiedy dziecko rządzi rodzicem. "Córka potrafiła się uprzeć i zimą iść do przedszkola w adidaskach"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: globalmoments/Getty Images