Anna Jastrzębska edukuje na temat cukrzycy
Cukrzyca jest obecna w życiu Anny Jastrzębskiej od dekad. Przewlekła choroba metaboliczna dotknęła również jej ojca, który zmarł tuż po tym, gdy ona sama dowiedziała się, że musi rozpocząć walkę o zdrowie. Była wówczas małą dziewczynką.
- Zachorowałam, jak miałam dwanaście lat. Cukrzyca była zaskoczeniem, chociaż podświadomie w rodzinie liczyliśmy się z tym, że może nastąpić, ponieważ mój tata miał cukrzycę. Teraz się odchodzi od tego, że czynnik genetyczny jest kluczowy, bo raczej czynniki środowiskowe mają znaczenie. Natomiast wtedy była to dla nas trauma. (...) Trafiłam do szpitala, spędziłam tam długi czas. Musiałam nauczyć się samodzielnie dawać sobie zastrzyki z insuliny. To był jedyny warunek wyjścia ze szpitala - powiedział nasz gość.
Anna Jastrzębska i jej ojciec złożyli obietnicę, że wzajemnie będą dbać o swoje zdrowie. Po śmierci taty nastolatka musiała stoczyć jednak samodzielną walkę z chorobą. Teraz pragnie nieść pomoc innym. W sieci działa jako diab_mom - opowiada o codzienności cukrzyków i macierzyństwie. Tworzy również kolekcję ubrań dla chorujących ciężarnych, które chcą ukryć pod bluzą pompę insulinową. Widzom porannego programu TVN zaprezentowała dostosowany do realiów diabetyków, praktyczny, dresowy komplet.
Czy ciąża jest bezpieczna dla kobiet chorych na cukrzycę?
Anna Jastrzębska wychowuje dwuletniego Leo. Jak sama przyznaje, ciąża i buzujące podczas niej hormony nie były sprzyjającym zjawiskiem w walce z cukrzycą. Kobieta oddała się w ręce doświadczonych lekarzy i dzięki temu teraz może spełniać się w roli matki.
- Ważne, by w cukrzycy stopnia 1. ciąża nie była zaskoczeniem. Najlepiej, jeśli jest ona przemyślana i zachodzimy w tę ciąże po uprzednim przygotowaniu, które trwają pół roku. Zdarzają się ciąże nieprzygotowane, ale one wiążą się z wysokim ryzykiem - wyjaśniła Anna Jastrzębska. Dodała także, że dobrodziejstwa współczesnej medycyny są w stanie zagwarantować zdrowie ciężarnej diabetyczce i jej nienarodzonemu dziecku. Influencerka rekomenduje wypożyczenie pompy insulinowej.
- Trzeba znaleźć odpowiednich lekarzy - diabetologa i ginekologa. Najlepiej takich lekarzy, którzy współpracują ze specjalistycznymi ośrodkami, które mogą wypożyczyć pompę insulinową. Wypożycza się ją na rok przed zajściem w ciążę (...) i trzy miesiące po porodzie trzeba ją zwrócić. Wypożyczenie jest darmowe. Oprzyrządowanie albo darmowe, albo refundowane. Kobieta z cukrzycą musi być przebadana pod każdym względem, aby móc zapewnić dziecku godny i dobry start - zaapelowała.
Jak walczyć z cukrzycą ciążową? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przekąski i słodycze dla cukrzyków. Dietetyczka radzi, jakie produkty wykorzystywać
- Kwasica ketonowa u dzieci, coraz więcej maluchów w szpitalach. Jak zapobiec chorobie?
- Agnieszka Woźniak-Starak o chorobie, która przyczyniła się do śmierci jej dziadków: "Jestem obciążona genetycznie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Jerzy Dudek/East News/DDTVN