Diety i odchudzanie

Przekąski i słodycze dla cukrzyków. Dietetyczka radzi, jakie produkty wykorzystywać

Diety i odchudzanie

Autor:
Daria
Pacańska
Przekąski i słodycze dla cukrzyków
Dzień Dobry TVNPrzekąski i słodycze dla cukrzyków

Kiedy cukrzyca pojawia się w naszym życiu, należy zmienić dietę. Jak zastąpić słodycze zdrowymi przekąskami? Na co można sobie pozwolić? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyczka kliniczna, Milena Nosek.

Jak odstawić cukier?

Syndrom odstawienia cukru może trwać nawet miesiąc u zdrowego człowieka, jeśli nie ma problemu z regulacją glukozy we krwi. Wówczas wystarczy przyzwyczaić się do mniej słodkich potraw.

- Cukier możemy rozumieć różnie. Jest cukier spożywczy, cukier prosty, który jest też zdrowy - w owocach na przykład, ale też należy na niego uważać - podkreśliła dietetyczka.

Istnieje też ukryty cukier, który jemy myśląc, że dany produkt jest bardzo zdrowy, np. jogurty.

- To jest cukier, którego definitywnie powinniśmy unikać jako zdrowi ludzie, ale przede wszystkim osoby chore - tłumaczyła Milena Nosek. - Należy czytać etykiety, cukier w takich produktach, szczególnie w słodyczach, jest na pierwszym miejscu, co oznacza, że jest go tam najwięcej. Następnie syrop glukozowo-fruktozowy, który jest tak naprawdę jeszcze gorszy - dodała.

Zdrowie

Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Co mogą jeść cukrzycy?

Cukrzycy mogą jeść owoce, ale należy pilnować spożywania cukrów prostych, które się w nich znajdują. Polecane są: granat, porzeczki, borówki, agrest, grejpfrut. Zawsze jednak z połączeniem z czymś tłuszczowym albo białkowym. Jogurt naturalny, orzechy, pestki czy gorzka czekolada.

Cukrzycy muszą też jeść bardzo często, nawet 6 razy i pamiętać o posiłku 2 godziny przed snem.

- Jest też taki posiłek, tzw. "na noc", który chroni przed wysoką glukozą poranną. W zależności, która to jest cukrzyca, czy I, czy II stopnia, czy ciążowa. Ogólnie nawet do 6 posiłków - wyjaśniła dietetyczka.

Podkreśliła także, że ważny jest kontakt ze specjalistą, należy się regularnie badać i robić pomiary glikemii.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości