W kolejnych szpitalach i domach pomocy społecznej ograniczane są odwiedziny bliskich pensjonariuszy i pacjentów, a miejscami - zupełnie zakazywane. Powodem jest "rekordowo wysoka" liczba zakażeń wirusami RSV i grypy. Lekarze zalecają powrót do zasady DDM.
Ograniczanie wizyt pacjentów
W całej Polsce szpitale zbliżają się do granicy przepełnienia. Jak mówił dla portalu fakty.tvn24.pl Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej: "Pacjenci są na dostawkach. Na 28-łóżkowym oddziale mamy 47 młodych pacjentów".
Zdrowie
Zdrowie
- Prosimy osoby, które mają objawy wirusowe, czyli kaszel, katar, temperaturę, żeby nie przychodziły do swoich bliskich - apelował Adam Czerwiński z Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.
Zakazy odwiedzania pacjentów mają nie tylko ograniczyć przenoszenie wirusów i chorób na inne oddziały, ale również wynoszenie ich ze szpitali. Ważne jest, aby chronić inne osoby przebywające w placówkach, które są w wieku podeszłym, obciążone innymi chorobami współistniejącymi, ponieważ dla nich grypa może mieć niezwykle negatywne skutki. Nie tylko szpitale, ale również domy pomocy społecznej z obawy przed infekcjami ograniczają, a nawet zawieszają, możliwość odwiedzania pensjonariuszy.
Lekarze zalecają powrót do zasady DDM
Lekarze zalecają powrót do zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka. Obecnie wirusy RSV i grypy są bardzo aktywne.
- Szczepienie, maski, jeżeli wchodzimy w zatłoczone miejsce, w ramach odpowiedzialności własnej. Po trzecie pozostańmy w łóżku, regenerujmy się, kiedy jesteśmy chorzy. Nie zarażajmy innych - podkreślał doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi.
Testy combo w przychodniach
W ciągu tygodnia w przychodniach mają pojawić się refundowane testy combo. Dzięki nim możliwe jest wykrycie trzech różnych wirusów jednocześnie - RSV, grypy, a także COVID-19. Dzięki temu lekarze będą mogli podejmować bardziej precyzyjne działania, ponieważ obecnie różnicowanie tych infekcji jest niezwykle trudne.
- Ta fala w dalszym ciągu jest bardzo wysoka i mimo że w ciągu ostatnich dwóch tygodni widać pewną stabilizację, to jednak liczba zachorowań jest naprawdę rekordowo wysoka - podkreślał doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Zagrożeń Epidemicznych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Punkt szczepień covid-19 blisko mnie. Gdzie szukać placówki?
- Szczepienia przeciw grypie. Kto może się szczepić?
- Wirus RSV. Jak ochronić dziecko przed infekcją?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: fakty.tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: FG Trade/Getty Images