Wprowadzono zmiany w zakresie wystawiania recept. Od teraz dzieci i seniorzy mogą dostać receptę na bezpłatny lek niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy nie, czyli także w prywatnym gabinecie. Nowe przepisy znoszą ograniczenia w dostępie do nieodpłatnych leków.
Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.
Zmiany w wystawianiu recept dla dzieci i seniorów
W piątek, 14 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - mogą wystawić wszyscy lekarze, niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki.
Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na około 415 mln zł.
Kto może otrzymać bezpłatne leki?
Dotąd recepty na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci mógł wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów - podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Takie uprawnienia ma też tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek.
Od 1 września 2023 r. dzieci i seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie lek, który znajduje się w wykazie ministra zdrowia. Warunkiem do otrzymania leku nieodpłatnie jest także zdiagnozowane u pacjenta schorzenie, które znajduje się w wykazie dla danego leku.
Zobacz także:
- Przyjmujesz witaminę D? Dowiedz się, jak prawidłowo ją suplementować
- Seria popularnego leku wycofana. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności
- Plan B dla tabletki "dzień po". Czym jest recepta farmaceutyczna? "Warto znać swoje prawa"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MJ_Prototype/Getty Images