Witamina D ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Mimo że organizm sam potrafi ją wytworzyć, to niestety większość z nas i tak ma jej niedobory. Jak temu zaradzić? Kiedy i kto powinien suplementować witaminę D? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Monika Działowska, lekarz pediatra, znana w sieci jako "Pediatra na zdrowie".
Witamina D - czy należy ją suplementować?
Organizm człowieka - dzięki ekspozycji na słońce - potrafi sam wytworzyć witaminę D. Niestety w naszym klimacie nie jest to takie proste. - Słońca mamy bardzo mało, zdecydowanie za mało. Uważa się, badania to pokazują, że w okresie jesienno-zimowym nawet 80-90 proc. Polaków - bez suplementacji - będzie miało niedobory tej witaminy D - powiedziała w Dzień Dobry TVN Monika Działowska, lekarz pediatra, znana w sieci jako "Pediatra na zdrowie".
Choć większości z nas brakuje tej witaminy, to niewłaściwa suplementacja może skończyć się przedawkowaniem. - Dlatego te dawki muszą być podawane według wytycznych, w odpowiednich ilościach i w takich najczęściej nie powodują nadmiaru i powikłań - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Za tym, że przesadziliśmy z suplementacją witaminy D, mogą przemawiać m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego. - Boimy się objawów jelitowo-żołądkowych: biegunek, bólów brzucha, złego samopoczucia, ale też boimy się nerkowych powikłań. Dlatego, że nadmiar witaminy D może sprzyjać kamicy nerkowej. U dorosłych jest to dosyć częsta choroba, ale i u dzieci, spotykamy dzieci w szpitalach pediatrycznych, gdzie właśnie rodzice po kryjomu dawali duże dawki witaminy D i dzieci trafiają z powikłaniami nerkowymi po takiej terapii - dodała specjalistka.
Ile jednostek witaminy D powinniśmy przyjmować?
- Wytyczne mamy takie, które zawsze lekarz pod danego pacjenta może zmodyfikować, ale my wiemy, jakie to są wartości. Niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny przyjmować 400 jednostek na dobę. W drugim półroczu życia zwiększamy do 600. Potem dzieci od 1. do 10. roku życia to jest dawka ok. 1000 jednostek na dobę, a młodzież i dorośli, jeżeli nie mają dodatkowych chorób, otyłości to jest dawka 1-2000 na dobę. To powinno być OK. Osoby z otyłością, u których witamina D kumuluje się w tkance tłuszczowej, powinny przyjmować dwa razy większą dawkę. Dla danego wieku podwójną dawkę - podkreśliła.
Osoby z grupy ryzyka, czyli chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami wątroby, nerek lub zaburzeniami autoimmunologicznymi powinny raz na jakiś czas sprawdzać stężenie witaminy D w organizmie. Zadaniem lekarza jest dopasowanie dawki odpowiedniej dawki do aktualnego poziomu witaminy.
Jak przyjmować witaminę D? Z czym najlepiej się przyswaja? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Antybiotyki i hormony w mięsie drobiowym. Dietetyczka obala mity: "Pamiętajmy o tym"
- Jesienne owoce na odporność. Znasz je wszystkie? "Prawdziwa bomba witaminy C"
- Naukowcy z Poznania stworzyli parówki z ziemniaka. "To jest aspekt ekologiczny"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: boonchai wedmakawand/Getty Images