Różnica między lekiem a suplementem diety
Niektórzy producenci upodabniają suplementy do leków.
- Przede wszystkim one muszą być oznaczone na opakowaniu, więc to nie jest tak, że producent może nas jakoś oszukać. [...] Lek OTC, czyli over-the-counter, jest to angielskie sformułowanie, czyli bez recepty, a na suplemencie diety takiego oznaczenia nie może być. Czasem też możemy znaleźć oznaczenie: produkt leczniczy. Jest to tożsame z lek OTC, więc taka informacja zawsze musi się znaleźć. Taką rzeczą charakterystyczną jest to, że lek zawsze ma ulotkę. Suplement nie musi, bo nie jest to obowiązkowe - tłumaczyła mgr Paulina Front w Dzień Dobry TVN.
Jak podkreśliła farmaceutka, jakość suplementu diety wynika tak naprawdę z dobrej woli producenta. - Ponieważ od początku do końca jest za niego odpowiedzialny - zaznaczyła nasza gościni.
Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy diety?
Niektórzy Polacy łykają suplementy na potęgę. Zdaniem naszej rozmówczyni (jeśli jesteśmy zdrowi i mamy zbilansowaną dietę) wystarczy ograniczyć się do witaminy D.
- Patrząc na naszą szerokość geograficzną i ogólnie na sezon jesienno-zimowy, jedyna rekomendacja, która jest uniwersalna, to witamina D, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej w odpowiedniej ilości. W okresie wiosenno-letnim jesteśmy w stanie pobierać ją ze słońca, z tym, że ta ekspozycja na słońce też musi być określona, więc to nie jest tak, że wyjdziemy 5 minut na słońce i nagle tej witaminy D będzie mnóstwo - wyjaśniła mgr Paulina Front.
Co więcej, przyjmowanie suplementów jest kwestią indywidualną. Zażywanie ich musi być dostosowane do stylu życia i odżywiania.
- Suplementacja, która byłaby nam potrzebna, ewentualnie może wynikać z niedoborów, które albo sami sobie robimy, bo mamy niezróżnicowaną dietę, albo mamy jakieś dodatkowe jednostki chorobowe. Czasami jest zaburzenie wchłaniania. Stosujemy też diety eliminacyjne - zauważyła farmaceutka.
Jaką suplementację powinny stosować osoby niejedzące mięsa? Jak rozpoznać suplement dobrej jakości? Czym należy go popijać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwsze objawy po zażyciu pigułki gwałtu. "Głowa pracuje i wie, że zaraz będzie jeszcze gorzej"
- 100-letnia kobieta najstarszym dawcą organów. "Operacja się udała"
- Choroby spowodowane przez zmiany klimatu. Denga już jest w Europie
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News