Newsy

100-letnia kobieta najstarszym dawcą organów. "Operacja się udała"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Poradnikzdrowie.pl
Operacja

100-letnia Włoszka została najstarszym dawcą organów na świecie. Kobieta zmarła w wyniku krwotoku mózgu, jednak jej wątroba okazała się zdrowa. Dzięki temu mogła "dać nowe życie" pacjentowi z listy oczekujących.

Włochy. Stulatka dawcą narządów

Stulatka stała się najstarszym dawcą narządów na świecie. Zabieg przeprowadzono w szpitalu w Pizie. Kobieta miała 100 lat i 10 miesięcy, mimo to jej organ był na tyle zdrowy, że mógł zostać użyty podczas transplantacji. To pierwszy taki przypadek pobrania całego narządu miąższowego od starszego dawcy.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kobieta zmarła z powodu krwotoku mózgowego. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że jej wątroba kwalifikuje się do przeszczepu. Po uzyskaniu zgody rodziny, organ przewieziono do Centrum Transplantacji w Pizie i przekazano go dla pacjenta z listy oczekujących.

Najstarszy dawca narządów na świecie

Dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie Paolo De Simone potwierdził, że operację przeprowadzono po wdrożeniu procedur związanych z bezpieczeństwem biorcy na każdym etapie przed i po przeszczepie.- Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie - tłumaczył.

Jak czytamy na tvn24.pl, do tej pory we Włoszech najstarszym dawcą organów była 97-letnia kobieta. Dyrektor tamtejszego Krajowego Centrum Transplantacji Massimo Cardillo podkreślił, że dzięki takim działaniom i możliwościom wielu pacjentów ma szansę na nowe życie.

- [...] Możemy zapewnić skuteczną odpowiedź na potrzeby ponad 8000 pacjentów w naszym kraju, którzy oczekują na przeszczep - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat w TVN24.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Poradnikzdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Thierry Dosogne

Pozostałe wiadomości