Choroby spowodowane przez zmiany klimatu. Denga już jest w Europie

Zmiany klimatu
Choroby spowodowane przez zmiany klimatu. Denga już jest w Europie
Źródło: Nastco/Getty Images
Jak podaje sekretarz generalny ONZ - zbliżamy się do punktu krytycznego. Im bardziej będą postępowały zmiany klimatyczne, tym bardziej będziemy podupadać na zdrowiu. Obserwowanych jest coraz więcej przypadków takich chorób, jak np. borelioza. W Europie pojawiła się także denga.

Choroby spowodowane zmianami klimatu

Zmiany klimatyczne nie tylko doprowadzają do zmian w krajobrazie, ale również w naszym zdrowiu. Mowa tutaj nie o emisji gazów cieplarnianych, smogu i innych zanieczyszczeniach powietrza, które są niebezpieczne dla zdrowia, ale o chorobach. Te, które obecnie uznawane są za tropikalne na skutek zmian klimatycznych już niedługo mogą być obecne również w Polsce.

Ochrona środowiska

dr Małgorzata Bryszewska, Jakub Jędrasik, Erfan Tabandeh w studiu Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

- Będziemy mieli czasy, kiedy być może ze względu na zmiany klimatyczne malaria stanie się nie afrykańskim, czy jakimś egzotycznym schorzeniem, ale polskim. O dendze już wiemy, bo denga już przyszła do Europy - wskazuje prof. Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Koalicji Lekarzy i Naukowców na Rzecz Czystego Powietrza dla tvn24.pl.

Związane jest to właśnie z ociepleniem klimatu. Już teraz częściej odnotowuje się zachorowania na boreliozę, która przenoszona jest przez kleszcze. Pajęczaki te ze względu na łagodne zimy coraz rzadziej hibernują i szybciej się rozmnażają.

Choroby tropikalne przestaną być tropikalne

Już teraz w Europie obserwowane są owady typowe dla klimatu tropikalnego. Dawniej nie miały one szans na przetrwanie ze względu na niższe temperatury. Z kolei owady europejskie zwiększają aktywność. Jak podaje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej "w ciągu ostatnich 15 lat mamy niemal 5-krotny wzrost liczby stwierdzonych przypadków boreliozy". Z powodu ocieplenia klimatu kleszcze aktywne są również zimą. Jakie jeszcze choroby mogą wystąpić?

Jak powiedział prof. Tadeusz Zielonka "denga już przyszła do Europy". Jest to choroba wywoływana przez wirus dengi, który przenoszony jest przez kilka gatunków komarów. Dodatkowo ocieplenie klimatu powoduje wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jak podaje portal tvn24.pl wystąpienie zawału serca wzrasta o niemal 2% przy średnim wzroście temperatury o 1 stopień C.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości