Czy picie gorących napojów sprzyja nowotworom? Badacze nie mają wątpliwości

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zbyt gorące napoje mogą powodować raka przełyku
Zbyt gorące napoje mogą powodować raka przełyku
Walczy z nowotworem i szyje kolorowe turbany
Walczy z nowotworem i szyje kolorowe turbany
Henryka Krzywonos-Strycharska o walce z rakiem
Henryka Krzywonos-Strycharska o walce z rakiem
Nowoczesny sprzęt w walce z rakiem
Nowoczesny sprzęt w walce z rakiem
Agnieszka Litwin o ciężkiej walce z rakiem
Agnieszka Litwin o ciężkiej walce z rakiem
Gorącą kawę czy herbatę pije praktycznie każdy z nas. Badania pokazują, że spożywanie zbyt ciepłych napojów może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych w obrębie przełyku. W jaki sposób? Kto znajduje się w grupie ryzyka? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr. hab. Jarosławem Regułą, specjalistą w dziedzinie gastroenterologii, chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej.

Jak picie gorących napojów przyczynia się do rozwoju raka przełyku?

O tym, że picie gorących napojów sprzyja rozwojowi raka płaskonabłonkowego przełyku, mówiło się już od dawna. Tezę te oparto jednak na badaniach ankietowych. Znacznie pełniejszy obraz dały obserwacje przeprowadzone w Iranie na grupie 50 tysięcy osób. Uczestnicy badania mieli sobie zrobić dwie filiżanki herbaty. - Jedną dla siebie [...], a drugą, taką samą, służącą do pomiarów temperatury, obserwacji czasu. Badacze mieli termometry elektroniczne, mierzyli dokładnie wszystko - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. Jarosław Reguła, specjalista w dziedzinie gastroenterologii, chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

W czasie trwania badania sprawdzano ilość wypijanej herbaty w ciągu dnia i czas, jaki upłynął od wlania wrzątku do początku picia. Zakres obejmował od 0 do 2 minut, od 2 do 4 minut, od 4 do 6 minut i powyżej 6. Uczestnicy eksperymentu byli obserwowani przez kilkanaście lat. - Z tych 50 tysięcy, u ponad 300 rozwinął się rak przełyku - dodał. Analiza wykazała, że ryzyko wystąpienia choroby było o 90 proc. wyższe u badanych, pijących herbatę, której temperatura przekracza 60 stopni Celsjusza oraz wypijały w ciągu dnia więcej niż 700 mililitrów płynu. Badanie wykazało również, że herbatę najbezpieczniej jest pić nie wcześniej niż 6 minut od zalania jej wrzątkiem.

Rak przełyku. Co prowadzi do jego rozwoju?

Gorące napoje powodują podrażnienie przełyku, a w konsekwencji stan zapalny. Osoby, które przez lata piją bardzo ciepłe płyny, są bardziej narażone na rozwój raka. Warto jednak dodać, że gorące napoje nie są jedynym czynnikiem sprzyjającym chorobie. Dochodzą do tego również palenie papierosów, żucie tytoniu oraz czynniki genetyczne. - W niektórych regionach, takich endemicznych, jest tzw. pas azjatycki, który się ciągnie od północnego Iranu, przez Irak, Kazachstan, Uzbekistan, północne Chiny do Mongolii. To jest taki pas, gdzie ryzyko zachorowania jest ponad 100-krotnie wyższe niż w Polsce. U nas zachorowuje 6 osób na 100 tysięcy rocznie [...], a tam 250 na 100 tysięcy - dodał nasz rozmówca.

Co jeszcze przyczynia się do rozwoju choroby? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana