Nowe informacje na etykietach na alkoholu
Komisja Specjalna do spraw Walki z Rakiem przedstawiła w Parlamencie Europejskim raport. Znajdowała się w nim rekomendowana strategia walki z nowotworami, z czego jeden z założeń był niezwykle kontrowersyjny. Przedstawione badania wskazują, że nawet niewielkie ilości alkoholu są rakotwórcze, a na etykietach miałyby się znaleźć informacje podobne do tych, które umieszczane są na papierosach. Jak wskazuje WHO, nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu.
Zdrowie
Pomysł spotkał się z negatywnymi komentarzami. Jak mówił Marco Dreosto, włoski europdeputowany: "Niestety, w tym raporcie zawarty jest zmasowany atak na produkcję wina, który uderzy w cały sektor. Jesteśmy Europą regionów, lokalnych specjałów, osobliwości, których nie można mierzyć jedną miarą. Odpowiedzialne spożycie wina wysokiej jakości, jak wino włoskie, nie może być zrównane z piciem napojów wysokoalkoholowych, a tym bardziej nie może być traktowane jak spożywanie tytoniu i palenie".
Nawet niewielkie ilości alkoholu są rakotwórcze - kampania walki z nowotworami
Proponowana kampania spotkała się z krytyką niemal 100 europosłów. W raporcie namawiano do całkowitej abstynencji. Według badań przedstawionych w dokumencie spożycie etanolu ma wpływ na 10% zachorowań u mężczyzn i 3% u kobiet. Autorzy zwrócili uwagę na to, że w przypadku wyrobów tytoniowych na ich opakowaniach wyraźnie znajdują się informacje o rakotwórczości, w przeciwieństwie do alkoholu. Ponadto, podczas dyskusji padły pomysły podniesienia cen alkoholu i utrudnienie jego reklamowania.
Jak wylicza dr hab. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii, w kwestii chorób nowotworowych powodowanych przez spożycie alkoholu: - Mówimy przede wszystkim o nowotworach głowy i szyi, czyli jamy ustnej, nosogardzieli, przełyku, nowotworach żołądka, trzustki, wątroby. Nowotwory piersi również związane są ze spożywaniem alkoholu".
Przeciwko dodatkowym oznaczeniem protestowali producenci wina z Hiszpanii i Włoch oraz ich reprezentanci w Parlamencie Europejskim. Mimo informacji z raportu, w której jasno przedstawia się szkodliwość spożywania jakiegokolwiek alkoholu, ostateczny tekst rezolucji został złagodzony. Zamiast ostrzeżeń podobnych do tych z wytworów tytoniowych, na butelkach miałyby się znaleźć zachęty do umiarkowanego picia.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- Jak długo organizm trawi alkohol?
- Dlaczego młode kobiety sięgają po alkohol? "Poczułam, że żyję, kiedy odstawiłam używki"
- W których krajach pije się najwięcej alkoholu?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Zarina Lukash/Getty Images