Naukowcy dowiedli, że nawet nieduże ilości alkoholu są rakotwórcze. W związku z nimi Unia Europejska chce wprowadzić znaki na etykietach alkoholu podobne, jakie znajdują się na papierosach. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem.
Nowe informacje na etykietach na alkoholu
Komisja Specjalna do spraw Walki z Rakiem przedstawiła w Parlamencie Europejskim raport. Znajdowała się w nim rekomendowana strategia walki z nowotworami, z czego jeden z założeń był niezwykle kontrowersyjny. Przedstawione badania wskazują, że nawet niewielkie ilości alkoholu są rakotwórcze, a na etykietach miałyby się znaleźć informacje podobne do tych, które umieszczane są na papierosach. Jak wskazuje WHO, nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu.
Zdrowie
Zdrowie
Pomysł spotkał się z negatywnymi komentarzami. Jak mówił Marco Dreosto, włoski europdeputowany: "Niestety, w tym raporcie zawarty jest zmasowany atak na produkcję wina, który uderzy w cały sektor. Jesteśmy Europą regionów, lokalnych specjałów, osobliwości, których nie można mierzyć jedną miarą. Odpowiedzialne spożycie wina wysokiej jakości, jak wino włoskie, nie może być zrównane z piciem napojów wysokoalkoholowych, a tym bardziej nie może być traktowane jak spożywanie tytoniu i palenie".
Nawet niewielkie ilości alkoholu są rakotwórcze - kampania walki z nowotworami
Proponowana kampania spotkała się z krytyką niemal 100 europosłów. W raporcie namawiano do całkowitej abstynencji. Według badań przedstawionych w dokumencie spożycie etanolu ma wpływ na 10% zachorowań u mężczyzn i 3% u kobiet. Autorzy zwrócili uwagę na to, że w przypadku wyrobów tytoniowych na ich opakowaniach wyraźnie znajdują się informacje o rakotwórczości, w przeciwieństwie do alkoholu. Ponadto, podczas dyskusji padły pomysły podniesienia cen alkoholu i utrudnienie jego reklamowania.
Jak wylicza dr hab. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii, w kwestii chorób nowotworowych powodowanych przez spożycie alkoholu: - Mówimy przede wszystkim o nowotworach głowy i szyi, czyli jamy ustnej, nosogardzieli, przełyku, nowotworach żołądka, trzustki, wątroby. Nowotwory piersi również związane są ze spożywaniem alkoholu".
Przeciwko dodatkowym oznaczeniem protestowali producenci wina z Hiszpanii i Włoch oraz ich reprezentanci w Parlamencie Europejskim. Mimo informacji z raportu, w której jasno przedstawia się szkodliwość spożywania jakiegokolwiek alkoholu, ostateczny tekst rezolucji został złagodzony. Zamiast ostrzeżeń podobnych do tych z wytworów tytoniowych, na butelkach miałyby się znaleźć zachęty do umiarkowanego picia.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- Jak długo organizm trawi alkohol?
- Dlaczego młode kobiety sięgają po alkohol? "Poczułam, że żyję, kiedy odstawiłam używki"
- W których krajach pije się najwięcej alkoholu?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Zarina Lukash/Getty Images