Profilaktyka zdrowia

W których krajach pije się najwięcej alkoholu?

Profilaktyka zdrowia

Kobieta, która pije wino

Mimo że alkohol jest niebezpieczny i jego nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, i tak wiele osób nie potrafi z niego zrezygnować. Mieszkańcy których krajów piją go najwięcej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

Gdzie pije się najwięcej?

Serwis Brainberries postanowił przygotować listę krajów, w których spożywa się najwięcej alkoholu. Pierwsze miejsce zajęła Mołdawia. Jej mieszkańcy w ciągu roku wypijają ok. 15,2 litra czystego alkoholu. Drugie miejsce zajęła Litwa. Z zestawienia przygotowanego przez serwis wynika, że Litwini spożywają ok. 15 litrów czystego alkoholu rocznie. Podium zamykają Czechy. Z oficjalnych danych wynika, że przeciętny Czech wypija w ciągu roku 14,4 litra czystego alkoholu.

Kolejne miejsca zajęły:

  • Irlandia - statystyczny Irlandczyk wypija 13 litrów czystego alkoholu rocznie;
  • Niemcy - 13,4 litra;
  • Bułgaria - 12,7 litra;
  • Wielka Brytania - 11,5 litra.

Jak piją Polacy?

Z raportu opublikowanego w prestiżowym magazynie "Lancet" wynika, że statystyczny Polak wypija ok. 11 litrów czystego alkoholu rocznie. W ocenie badaczy ta wartość będzie wzrastać i w 2030 roku sięgnie 13 litrów.

Z przeprowadzonej przez naukowców analizy wynika, że w Polsce najwięcej alkoholu piją mężczyźni. Szacuje, że przeciętny Polak wypija rocznie nawet 18 litrów czystego alkoholu, a Polka – ok. 5,5 litra.

Dlaczego alkohol jest niebezpieczny?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia mężczyzna może przyjąć w ciągu dnia maksymalnie 4 jednostki czystego alkoholu (1 jednostka to np. 250 ml piwa, 30 ml wódki czy 120 ml wina). Kobietom wolno wypić dwie jednostki. Przekroczenie tych norm może być niebezpieczne dla zdrowia.

Badacze zgodnie podkreślają, że alkohol to trucizna i spożywanie go w nadmiarze pociąga za sobą określone konsekwencje. Częste sięganie po tzw. napoje wyskokowe może zaburzyć działanie trzustki i przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Alkohol bardzo często prowadzi także do uszkodzenia wątroby. Osoby, które nie stronią od alkoholu częściej mają problemy z układem krwionośnym (np. nadciśnienie tętnicze), płodnością.

Badania pokazują, że osoby, które nadużywają alkoholu częściej chorują na raka. Do nowotworów powiązanych ze spożywaniem wysokoprocentowych trunków należą m.in. rak piersi, jelita grubego, trzustki, wątroby czy jamy ustnej.

Polacy piją coraz więcej alkoholu

Zobacz także:

Z przepracowania umiera rocznie ponad 745 tys. ludzi. Kto jest najbardziej narażony?

Raper o wielkim sercu pracuje z trudną młodzieżą. "Nie jestem dzieciakiem, który miał łatwe dzieciństwo"

Uzależnienie od alkoholu - jak pomóc sobie i innym?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Brainberries

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości