Przemysław Szymański o trudnym dzieciństwie
Obywatel MC na scenie pojawił się w 1994 roku. Wtedy był jeszcze znany pod pseudonimem Kear. W niełatwej polskiej rzeczywistości lat 90. XX w. musiał zmierzyć się z osobistymi problemami - rozwodem rodziców, przemocą i alkoholem. Jak sam przyznaje, życia nauczyła go ulica.
- Cały mój rap jest na tym oparty, wszystkie albumy solowe, to są teksty pisane z przeżyć - mówi Przemek. - Bo ja nie jestem dzieciakiem, który miał łatwe dzieciństwo. Przemoc w rodzinie, był alkohol, a z drugiej strony ulica: dilowanie, ciemniejsze interesy, jakiś tam epizod z tym mam - przyznaje.
Hip-hop okazał się jego wentylem bezpieczeństwa. W 2004 roku stworzył legendarną grupę Północ-Centrum-Południe, której debiut był jednym z najgłośniejszych wydarzeń tamtych czasów.
- Hip-hop pozwolił wyrażać mi emocje, dzięki czemu moje życie nie wyglądało, jakbym leżał na jakimś granacie, który za chwilę miałby wybuchnąć - zaznacza Przemek.
Inicjatywa raperów
Dziś Obywatel MC to szczęśliwy ojciec trzech córek, który uporządkował swoje życie i emocje. Postanowił pójść krok dalej i zacząć pomagać innym. Tak narodził się pomysł na Wrzeszcz Point Live, który miłośnicy rapu i graffiti zorganizowali na specjalnie zaaranżowanych do tego celu garażach. Następnym krokiem były warsztaty "Wszeszcz Point. Edukacja to broń".
- Rekrutowaliśmy osoby młode, zagrożone wykluczeniem społecznym, głównie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, gdzie pracuję jako psycholog - mówi Aleksandra Lehmann.
Podczas warsztatów młodzi ludzie spotykali się przez pięć weekendów, zgłębiając kolejne dziedziny hip-hopu. Teraz organizatorzy marzą o kolejnej edycji oraz mobilnych zajęciach, których tematem będzie budowanie poczucia własnej wartości.
- Najcięższą pracą dla mnie, było uświadomienie sobie, że poczucie własnej wartości to nie jest to samo co pewność siebie - podsumowuje Obywatel MC.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
Jak uwolnić się od toksycznej matki? Psychoterapeuta: "Łatwiej opowiada się o przemocowym ojcu"
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Paweł Kilijański