Od 25 sierpnia szczepienia z refundacją w aptekach. Sprawdź listę

Szczepienia - refundacja
Najważniejsze newsy w DDTVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Od najbliższego poniedziałku (25 sierpnia) apteki rozszerzają pulę refundowanych szczepień. Co znalazło się na liście? Jakie warunki trzeba spełnić? O tym w kąciku newsowym Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Jedliński z TVN24.
  • Od poniedziałku w aptekach refundowane będzie podanie szczepionek m.in. na krztusiec, HPV, półpasiec, tężec, WZW A i B oraz RSV.
  • Podanie szczepienia jest bezpłatne dla wszystkich pełnoletnich pacjentów, darmowa szczepionka przysługuje wybranym grupom.
  • Lista aptek oferujących szczepienia dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

Nowa lista szczepień refundowanych w aptekach – co się zmienia?

Od poniedziałku refundowane w aptekach będzie podanie szczepienia przeciwko Covid-19, grypie w sezonie jesienno-zimowym, kleszczowemu zapaleniu mózgu, błonicy, tężcowi, krztuścowi, ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), pneumokokom, półpaścowi, odrze, śwince, różyczce, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (polimyeltis), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV).

Zakłada to obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych.

W aptekach mogą się zaszczepić osoby po ukończeniu 18 lat.

– Ministerstwo Zdrowia i NFZ zdecydowały się na ujednolicenie płatności za szczepienia w aptekach. Będą one bezpłatne dla wszystkich. Refundowane będzie podanie szczepienia, natomiast niektórzy pacjenci nadal będą musieli kupić szczepionki, bo refundacja szczepionki przysługuje wybranym grupom – powiedział PAP dr Wojciech Rożdżeński, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, specjalista prawa medycznego i farmaceutycznego.

Kto i gdzie może skorzystać z bezpłatnych szczepień?

W aptekach bezpłatne jest szczepienie i szczepionka na COVID-19, przy czym obecnie nie ma dostępnych szczepionek przeciw tej chorobie i do czasu zakupu nowych nie ma możliwości zaszczepienia się. Ministerstwo Zdrowia planuje wznowić szczepienia na COVID-19 pod koniec września.

Za podanie szczepionki na grypę w aptece w sezonie jesienno-zimowym i przeciwko pneumokokom obecnie nie płacą osoby od 65. roku życia. Seniorom przysługuje też darmowa szczepionka przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom, jeśli występuje u nich zwiększone ryzyko choroby pneumokokowej. Lista aptek, w których można się zaszczepić, jest dostępna na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Więcej newsów na stronie TVN24 i w poniższych materiałach:

DD_20250824_Newsy_2
Najważniejsze newsy w DDTVN 2
Źródło: Dzień Dobry TVN
DD_20250824_Newsy_1
Najważniejsze newsy w DDTVN
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości