Zdrowie

Nie może pić wody, bo jest na nią uczulona? Alergolog analizuje niezwykły przypadek

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Czy można być uczulonym na wodę?
Czy można być uczulonym na wodę?Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Pochodząca z Arizony 15-letnia Abigail Beck ma zmagać się z niezwykle rzadką przypadłością. Nastolatka twierdzi, że jest uczulona na wodę. Nie może jej pić, ponieważ wiąże się to z reakcją wymiotną, a każda kąpiel dziewczyny kończy się bolesnymi dolegliwościami skórnymi. Czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak alergia na wodę? Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki w studiu Dzień Dobry TVN omówił ten przypadek i postawił wstępną diagnozę.

Stany Zjednoczone. 15-latka twierdzi, że jest uczulona na wodę. Czy to możliwe?

Historia Abigail Beck zaintrygowała media, które do tej pory brały czynny udział w uświadamianiu społeczeństwa, jak ważną rolę w organizmie człowieka odgrywa woda. Picie jej w dużych ilościach w większości przypadków ma przecież zbawienny wpływ na zdrowie.

15-letnia Amerykanka zauważyła jednak, że każdorazowy kontakt z wodą kończy się u niej dolegliwościami skórnymi i gastrologicznymi. Przyjmuje więc kroplówki oraz tabletki nawadniające oraz unika sportu, by nie dopuścić do nadmiernej potliwości i odwodnienia.

Czy alergia na wodę naprawdę istnieje? Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki przeanalizował tę sytuację na antenie Dzień Dobry TVN. Ekspert stwierdził, że przyczyną powstawania wysypki może być chociażby nadwrażliwość na temperaturę.

- Jest pacjentka, która ma objawy w momencie, kiedy bierze prysznic. Czyli może być to tzw. fizykalna pokrzywka. Zmiana temperatury skóry pod wpływem wody wyzwala bąble pokrzywkowe. To jest znana przypadłość - wyjaśnia alergolog.

Jeżeli nie mamy do czynienia z brakiem tolerancji na wodę, jak wytłumaczyć mdłości występujące po jej spożyciu? - Pytanie: "Co jest w tej wodzie?". Bo nie ma uczulenia na wodę. Jest nadwrażliwość na to, co jest składnikiem tej wody. Ile jest tam niklu, ile jest tam dioksyn, ile jest tam innych substancji, które mogą wywoływać i podrażniać organizm? Będziemy to wiedzieli - będziemy mogli skonsultować tę pacjentkę. Gdyby usunąć z tej wody to, co jej szkodzi, to by tego nie miała - przekonuje specjalista.

Nietypowe alergie Polaków - jakie występują?

Aż 12 milionów osób w Polsce cierpi na różnego rodzaju alergie. - To jest średnia europejska. Co trzeci Polak ma objawową alergię. To jest jakaś forma reakcji na cywilizację. Zaczynamy się uczulać na to, co nas otacza- mówi specjalista.

Najwięcej trudności w diagnozie przysparzają tzw. nadwrażliwości krzyżowe, czyli połączenie kilku alergii.

- Występują u osób np. uczulonych na pyłki drzew czy na roztocza kurzu domowego. I nagle okazuje się, że po spożyciu pewnych pokarmów zaczyna coś się dziać w obrębie jamy ustnej albo zaczyna tym osobom szkodzić pokarm, który wcześniej tolerowali - uświadamia dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości