Hydrosommelier. Na czym polega ten zawód? "Takich osób jest w Polsce około czterech"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak odpowiednio dobrać wodę do potrawy?
Jak odpowiednio dobrać wodę do potrawy?
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Tomasz Kolecki od 12 lat pracuje jako hydrosommelier. Jego zawód związany jest ściśle z degustacją wody. Od kipera, który na podstawie smaku opisuje cechy charakterystyczne i właściwości napoju, odróżnia go dodatkowa funkcja. Jaka? Na to pytanie odpowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

Hydrosommelier. Co to za zawód?

Kiper wody to osoba zajmująca się głównie jej smakowaniem i opisywaniem. To dość popularne stanowisko pracy, szczególnie w firmach trudniących się produkcją wody mineralnej. Hydrosommelier to natomiast specjalista, który nie tylko degustuje i sprzedaje, lecz także dopasowuje cechy charakterystyczne i rodzaj wody do konkretnych potraw tak, by powstałe w żołądku połączenie było smaczne i zdrowe.

Największa świadomość o istnieniu hydrosommelierstwa występuje w krajach "zaawansowanych gastronomicznie", np. we Włoszech, Niemczech czy w USA.

- W Polsce takich osób jest około czterech. W USA - kilkadziesiąt. U nas to zawód nierejestrowany, tylko specjalizacja do zawodu sommeliera - twierdzi Tomasz Kolecki.

Hydrosommelier musi orientować się w kwestiach odżywczych i właściwościach wody, ale przede wszystkim umieć dopasować ją do potraw pod względem intensywności, by wydobyć najlepszy smak. Bardzo uproszczona zasada brzmi: "Do tłustych mięs odpowiednie będą wody wysokozmineralizowane. Do lekkich i delikatnych potraw wytrawnych odpowiednie będą wody tzw. ciche lub lekko musujące".

Połączenie wody i potrawy - przykłady

Hydrosommelier Tomasz Kolecki przeanalizował kilka przykładów połączeń wody z potrawami. Według eksperta do grillowanej ryby z cytryną powinniśmy dobierać wyłącznie wodę gazowaną, która swoimi bąbelkami i smakiem ma wprowadzić element kwasowości. Im bardziej tłusta ryba, tym wyższy stopień nasycenia wody.

A do deseru?

- Jeśli mamy deser owocowy, to najlepiej wybrać do niego wodę niegazowaną. Do klasycznego sernika z owocami - delikatną wodę gazowaną, żeby nie zakłócać smaku, ale go lekko orzeźwić. Do deseru czekoladowego typu brownie, w którym jest sporo goryczy, pasuje woda gazowana - tłumaczy specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości