Finanse i Praca

Hydrosommelier. Na czym polega ten zawód? "Takich osób jest w Polsce około czterech"

Finanse i Praca

Autor:
Berenika
Olesińska
Jak odpowiednio dobrać wodę do potrawy?
Jak odpowiednio dobrać wodę do potrawy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Tomasz Kolecki od 12 lat pracuje jako hydrosommelier. Jego zawód związany jest ściśle z degustacją wody. Od kipera, który na podstawie smaku opisuje cechy charakterystyczne i właściwości napoju, odróżnia go dodatkowa funkcja. Jaka? Na to pytanie odpowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

Hydrosommelier. Co to za zawód?

Kiper wody to osoba zajmująca się głównie jej smakowaniem i opisywaniem. To dość popularne stanowisko pracy, szczególnie w firmach trudniących się produkcją wody mineralnej. Hydrosommelier to natomiast specjalista, który nie tylko degustuje i sprzedaje, lecz także dopasowuje cechy charakterystyczne i rodzaj wody do konkretnych potraw tak, by powstałe w żołądku połączenie było smaczne i zdrowe.

Największa świadomość o istnieniu hydrosommelierstwa występuje w krajach "zaawansowanych gastronomicznie", np. we Włoszech, Niemczech czy w USA.

- W Polsce takich osób jest około czterech. W USA - kilkadziesiąt. U nas to zawód nierejestrowany, tylko specjalizacja do zawodu sommeliera - twierdzi Tomasz Kolecki.

Hydrosommelier musi orientować się w kwestiach odżywczych i właściwościach wody, ale przede wszystkim umieć dopasować ją do potraw pod względem intensywności, by wydobyć najlepszy smak. Bardzo uproszczona zasada brzmi: "Do tłustych mięs odpowiednie będą wody wysokozmineralizowane. Do lekkich i delikatnych potraw wytrawnych odpowiednie będą wody tzw. ciche lub lekko musujące".

Połączenie wody i potrawy - przykłady

Hydrosommelier Tomasz Kolecki przeanalizował kilka przykładów połączeń wody z potrawami. Według eksperta do grillowanej ryby z cytryną powinniśmy dobierać wyłącznie wodę gazowaną, która swoimi bąbelkami i smakiem ma wprowadzić element kwasowości. Im bardziej tłusta ryba, tym wyższy stopień nasycenia wody.

A do deseru?

- Jeśli mamy deser owocowy, to najlepiej wybrać do niego wodę niegazowaną. Do klasycznego sernika z owocami - delikatną wodę gazowaną, żeby nie zakłócać smaku, ale go lekko orzeźwić. Do deseru czekoladowego typu brownie, w którym jest sporo goryczy, pasuje woda gazowana - tłumaczy specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości