Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

jajko
Ile jajek można zjeść w ciągu dnia i tygodnia?
Źródło: Laurie Ambrose/Getty Images
W czasie Wielkanocy na naszych stołach będą królowały jajka. Wiele osób uważa, że nie można ich jeść za często, bo mogą podnieść nam cholesterol. Czy faktycznie tak jest? Ile jajek wolno nam zjeść w ciągu tygodnia?
jajka
W poszukiwaniu najlepszych jajek
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile jajek można zjeść?

Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w rozmowie z Polską Agencją Prasową tłumaczył, że jajkami możemy się zajadać do woli. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba zdrowa z prawidłowym poziomem cholesterolu może zjeść w tygodniu nawet 12 jajek., natomiast zdaniem dietetyków nawet 14, co daje 2 jajka dziennie.

Warto dodać, że średniej wielkości jajko ma 60 gramów i 90 kcal. Zawiera ok. 25 proc. wszystkich potrzebnych aminokwasów, związków mineralnych i witamin. - W żółtku występują właściwie wszystkie witaminy, jakie zna natura, między innymi B12, ale też A+E, oraz kwas foliowy. Są też fosfolipidy, które mają wbudowane długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki nim dobrze funkcjonują nasze mózgi i serca. Natomiast białko, pod względem zawartości poszczególnych aminokwasów, uznawane jest za jeden z dwóch wzorców białka idealnego - powiedział profesor.

Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie?

Specjalista tłumaczył, że kolor skorupki to kwestia genów, a nie sposobu, w jaki kura jest odżywiana. - Nie jest prawdą, że jaja w białej skorupie są mniej zdrowe, albo mniej smaczne od tych w brązowej - wyjaśnił.

Ekspert dodał, że Polacy preferują jaja w brązowej skorupie, ale w Stanach Zjednoczonych większą popularnością cieszą się te w białej. - Podobnie jest z kolorem żółtka. Polscy konsumenci wolą te bardziej wybarwione, choć jasna barwa żółtka nie oznacza, że w jaju jest mniej składników odżywczych. Francuzi preferują wręcz pomarańczowe żółtka i takie dostają. Żółtko wybarwia się bowiem barwnikami roślinnymi dostarczanymi w paszy, jak na przykład ziarno kukurydzy czy wysuszona i sproszkowana marchew - wyjaśnił.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości