Skąd się biorą ciążowe nudności?
Szacuje się, że z nudnościami zmaga się od 50. do nawet 80 proc. przyszłych mam. Teorii wyjaśniających dlaczego się pojawiają, jest kilkanaście. - To są zaburzenia receptorowe w ośrodkowym układzie nerwowym. To jest nadmiar hormonów typu prolaktyna, estrogeny, progesteron. Nadmiar HCG - mówił w Dzień Dobry TVN dr Jacek Tulimowski. Jeszcze jedna z teorii mówi, że nudności i wymioty są po to, aby organizm mógł się oczyścić z niebezpiecznych substancji, które zagrażają dziecku.
Choć nudności to typowa dolegliwość w czasie ciąży, to nie muszą one uprzykrzać przyszłej mamie życia. Niestety wielu lekarzy nie pyta ciężarnych o to, czy mają nudności. Dlatego, w ocenie specjalisty, kobieta sama powinna poinformować medyka, że ma takie dolegliwości. - Bardzo dużo krajów ma leki zarejestrowane [...], które są przeciwko nudnościom, wymiotom we wczesnych fazach. W związku z tym pacjentki tam z tego korzystają. Dlaczego nasze mają nie korzystać? - mówił ginekolog.
Warto dodać, że z nudnościami można walczyć nie tylko farmakologicznie. - Zmienić tryb życia, nie stosować przypraw, czy rzeczy bardzo pikantnych. [Warto stosować - przyp. red.] dietę białkową, a nie tłuszczową, czy węglowodanową. Spacery, wietrzenie pomieszczeń - mówił. Nieprzyjemne dolegliwości może złagodzić także imbir, mięta, rumianek, czy akupresura. Badania pokazują, że pomaga również witamina B6.
Nudności w ciąży. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Nudności zaczynają się pojawiać między 4-6 tygodniem ciąży. Nasilają się ok. 8-12 tygodnia. Ustąpić powinny ok. 20 tygodnia ciąży. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. - Kiedy nudności i wymioty przechodzą w wymioty niepowściągliwie? Po pierwsze, jest więcej niż 3 epizody nudności, ale potężnych nudności i wymiotów na dobę. Po drugie, zaczynamy tracić wagę - albo 3 kilogramy, albo 5 proc. masy ciała sprzed ciąży. (...) Mamy zaburzenia ketogeniczne, zawroty głowy, osłabienie - tłumaczył specjalista.
Ginekolog dodał, że jeśli po wprowadzeniu leczenia objawy nie ustępują, kobieta powinna zgłosić do szpitala. - Wymaga to postępowania klinicznego, być może nawodnienia - mówił. Czy wymioty i nudności w ciąży mogą być niebezpieczne dla dziecka? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego kobiety rodzą leżąc na plecach? "To fetysz jednego mężczyzny"
- Urodziła dziecko w oceanie i nagrała poród. "Fale miały ten sam rytm, co skurcze"
- Pokazała brzuch w 34. tygodniu ciąży. "Ile dzieci tam masz?"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News