Dlaczego należy szczepić chłopców przeciw wirusowi HPV? Ekspert: „Możemy uzyskać bardzo dobre efekty uodpornienia populacji”

Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.

Wirus HPV

Zarażenie się wirusem HPV powoduje powszechne zakażenia przenoszone drogą płciową. Jego transmisja zachodzi również w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej. Wirus ten jest niezwykle niebezpieczny dla organizmu ponieważ szybko i łatwo się rozprzestrzenia, a zarażenie przebiega bezobjawowo i diagnoza pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Infekcja wirusem HPV w największym stopniu odbija się na zdrowiu kobiet, bo jest to jeden z czynników współistniejących z nowotworem szyjki macicy

– zauważył dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

Jak zaznaczył dr Południewski, o ile HPV nie jest czynnikiem odpowiadającym za nowotwór, to jednak stwarza mu optymalne warunki rozwoju. Fakt, że wirus ten promuje komórki nowotworowe, jest tym bardziej istotny, gdyż dotyczy on nie tylko raka szyki macicy, ale i wielu innych nowotworów.

Wirus działa dosyć specyficznie, bo zmienia odporność komórkową, wpływa bezpośrednio na białka w komórce, stwarzając większe prawdopodobieństwo przekształcenia się takiej komórki w komórkę nowotworową

– wyjaśnił ginekolog-położnik.

Rak szyjki macicy nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową, więc to nie jest choroba zakaźna

Szczepienia przeciw wirusowi HPV

Zakażenie wirusem HPV dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a szczepienie jest jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie jego rozprzestrzenianiu się. Jak podkreślił dr Południewski, w Polsce aż 40 proc. osób między 35 a 40 rokiem życia jest jego nosicielami, a w Wielkiej Brytanii 80 proc.

Pierwszym krajem, który wprowadził masowe szczepienia przeciw HPV była Australia. Od 20 lat szczepi się tam i chłopców i dziewczęta. Dane wskazują, że dzięki temu zakażenie powodujące raka szyjki macicy zmniejszyło się o połowę.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że również zapadalność na inne nowotwory się zmniejszyła, bo ten wirus wiąże się z nowotworami odbytu, pochwy, prącia, krtani, nosogardzieli, więc naprawdę jest duża szansa, że liczba nowotworów spadnie

– powiedział specjalista.

Uodpornienie mężczyzn ma ogromne znaczenie, bo oni nie przenoszą [później] tego wirusa

Szczepienie chłopców przeciw wirusowi HPV nie tylko uchroni w przyszłości ich partnerki przed zarażeniem, ale również ich samych, jako że ryzyko nowotworowe dotyczy całej populacji.

W Polsce zaleca się szczepienie przeciw wirusowi HPV w wieku 11-13 lat, a więc przed inicjacją seksualną i ekspozycją na zarażenie. Jednocześnie dr Południewski podkreślił, że zaszczepić się można również później.

W Australii zostały wykonane badania, które wykazały, że u osób szczepionych w późniejszym okresie, ochrona przeciwko wirusowi HPV jest rzędu 95 proc. Możemy uzyskać bardzo dobre efekty uodpornienia populacji

– powiedział ekspert.

Zapytany o to, czy szczepienie powinno być poprzedzone badaniem na obecność wirusa, odpowiedział:

W praktyce prowadzi się tzw. szczepienie terapeutyczne, czyli nawet osoba, która miała kontakt z wirusem, nawet go ma, może być zaszczepiona, bo zaszczepienie nie wpływa negatywnie na walkę z tym wirusem, wręcz pomaga organizmowi, żeby po przez przeciwciała mógł tego wirusa z organizmu wyeliminować

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Szczepionka przeciwko HPV ma być refundowana i obowiązkowa

Szczepionka HPV: szczepić się czy nie?

Rak szyjki macicy – objawy, metody wczesnego rozpoznawania, leczenie i rokowanie

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla nastolatków

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości