Władysław Wałęga to malarz samouk, który jest uznawany za jednego z najciekawszych przedstawicieli sztuki art brut. Jego wyjątkowe prace znajdują się zarówno w kraju, jak i za granicą. A historia życiowa Wałęgi jest równie fascynująca, jak jego twórczość.
Władysław Wałęga i jego niezwykła historia
Art brut to sztuka marginesu, tworzona przez twórców bez formalnego wykształcenia artystycznego. Czołowym przedstawicielem tego nurtu w Polsce jest Władysław Walęga. Sztuka, którą tworzy, jest odzwierciedleniem jego trudnej historii.
Władysław Wałęga dzieciństwo spędził w domu dziecka, po tym, jak jego tata zginął w Auschwitz. - Babcia została wtedy sama z ośmiorgiem dzieci i z przyczyn ekonomicznych te dzieci były umieszczone w sierocińcach - powiedziała krewna artysty Joanna Jędrys.
W poszukiwaniu lepszego życia Władysław uciekł do Niemiec, gdzie został zatrzymany i trafił do zakładu poprawczego. Nieodpowiednie towarzystwo i nałogi sprawiły, że z czasem trafił do więzienia, gdzie, by przeżyć izolację, podjął próby malarskie. - Chciałem gdzieś się spełnić i być poza tym wszystkim. Zacząłem opisywać w zeszytach obrazy, które chciałem namalować - wyznał.
Sztuka stała się terapią
Po próbie samobójczej w więzieniu, Władysław trafił do szpitala psychiatrycznego na terapię, gdzie zaczął rozwijać talent malarski.
- Szukałem psychicznego wyjścia z tego zamknięcia (...). Obrazy są odzwierciedleniem moich uczuć - wyznał artysta.
W 1998 roku w wyniku wypadku Władysław Wałęga doznał ciężkiego urazu mózgu. Ponownie wtedy uratowała go sztuka. Dzięki rehabilitacji i terapii malarskiej wyzdrowiał, a jego przypadek opisano w podręcznikach światowej neurologii.
- Dzięki sztuce trwam i cieszę się każdą sekundą życia - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polskie cytryny ze Skierniewic. "Mamy swoje, możemy sobie uprawiać"
- Roślina w sypialni zamiast oczyszczacza powietrza. Te gatunki nocą wytwarzają tlen
- Zaprojektuj ogród zimą i bądź gotowy na wiosnę. "Możemy sporo zaoszczędzić"
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Miłka Fijałkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN