Uroczysko Święte Miejsce przyciąga wiernych nie tylko z Polski. Według legendy działy się tam cuda

Miejsce, gdzie Bóg dodaje otuchy
Uroczysko Święte Miejsce na Suwalszczyźnie przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i Niemiec, Belgii czy Francji. Oprócz drewnianej kapliczki i kamiennych krzyży, znajduje się tam także duży, drewniany świątek przedstawiający wizerunek Jezusa. Z tym miejscem związanych jest kilka legend, według jednej z nich na drzewie ukazywała się postać Matki Boskiej. Wierni przyjeżdżają tam podziękować za otrzymane łaski i prosić o zdrowie albo potomstwo.

Uroczysko Święte Miejsce – historia

50 metrów od Świętego Miejsca jest umieszczona tablica informacyjna, która wskazuje turystom odpowiedni kierunek. Uroczysko położone jest na Suwalszczyźnie, nad brzegiem rzeki Rospudy, nieopodal rzeczki Jałówki i jeziora Jałowego. Znajduje się tam drewniana kapliczka, świątek przedstawiający Chrystusa i kamienne krzyże. Przed wejściem do kaplicy umieszczone zostały wizerunki Jaćwingów, czyli pierwszych mieszkańców tej ziemi, których grupa - zgodnie z przekazem historycznym i legendami - w roku 1280 przyjęła chrzest i postawiła w tym miejscu krzyż. Podobno był on przez pogan podpalany i wrzucany do okolicznej rzeki, ale cudownie ocalał. Według legendy, zamiast popłynąć w dół, krzyż ciągle wracał w to samo miejsce, dzięki czemu stoi tam do dziś. Druga legenda głosi, że na jednym z drzew ukazywała się postać Matki Boskiej.

Miejsce, gdzie Bóg dodaje otuchy

To starodawne miejsce kultu religijnego do dziś przyciąga turystów i wiernych z wielu zakątków Europy. - Przyjeżdża tu bardzo dużo ludzi z całej Polski, a nawet z Niemiec, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Najczęściej chcą po prostu to miejsce zobaczyć, ale niektórzy także pomodlić – powiedział sołtys, Jan Olszewski.

- W życiu doświadczyłam obecności Bożej. Po ludzku wyglądało, że się nie da, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Miałam takie pragnienie, żeby tu przyjechać, ponieważ mam wielki problem i ufam, że Pan Bóg może pomóc, także wierzę, że ta sprawa będzie załatwiona – wyznała Marianna.

Wcześniej w Świętym Miejscu znajdowała się nieduża cerkiew, ale z chwilą przyjęcia przez okolicznych mieszkańców wiary katolickiej, na jej miejsce powstała niewielka kapliczka. Obecnie, tym miejscem opiekują się leśnicy oraz miejscowy proboszcz. W środku kaplicy znajduje się specjalny zeszyt, w którym wierni wpisują swoje intencje oraz podziękowania za otrzymane łaski. Choć o cudownych uzdrowieniach nie słyszano, około 100 metrów od kaplicy znajduje się rzeczka Jałówka, która ma podobno walory uzdrawiające. Niektórzy wierzą, że wejście do tej rzeki może pomóc spełnić marzenie o potomstwie.

- Źródło, skała, drzewo to były te znaki mówiące o cudowności, niezwykłości Miejsca Świętego. Ludzie przychodzili, odkrywali, a potem powracali do miejsca, które sprawiało, że ich życie stawało się lepsze – wyjaśnił antropolog Robert Zydel.

Osoby, które odwiedzają Święte Miejsce nie tylko chcą się pomodlić, ale także pozostawić po sobie jakiś ślad w postaci pamiątki, którą zostawiają w kaplicy.

- Ludzie przyjeżdżając w to miejsce, przywożą różne pamiątki, monety, fotografie, wstążki – powiedział sołtys.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Martyna Trębacz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!