Pan młody nie może widzieć panny młodej w sukni ślubnej przed ceremonią, a obrączek nie powinna przymierzać żadna inna osoba. Jakie przesądy królują w Polsce?
Przesądy ślubne i ich znaczenie
Przesądy ślubne to zwyczaje i wierzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiele z nich utrwaliło się na przełomie ostatniego wieku, inne zostały zapożyczone od odrębnych kultur, np. angielska tradycja założenia przez pannę młodą czegoś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego.
W pierwotnym założeniu przesądy ślubne miały zapewnić przyszłemu małżeństwu powodzenie i szczęście, a jednocześnie ostrzec lub ochronić przed złą passą. Każda młoda para chce jak najlepiej rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu, dlatego wiele z nich kultywuje tradycyjne zwyczaje, nawet jeśli ma to być tylko przejaw przezorności.
Ślub i wesele
Najpopularniejsze przesądy ślubne
Zwyczaje ślubne dzielą się na te bardzo popularne i na te mniej znane. Można poznać je wszystkie, jednak nie warto skupiać na nich całej uwagi, ponieważ podczas ceremonii najważniejsze jest samopoczucie pary młodej. Oto przykłady najpopularniejszych przesądów ślubnych.
Suknia w przesądach ślubnych jest jednym z najważniejszych motywów. Pan młody nie powinien oglądać panny młodej w sukni ślubnej przed ceremonią, ponieważ będzie to zła wróżba – nieszczęście lub niezgoda w małżeństwie. Ważne jest też, aby przyszła mężatka nie szyła samodzielnie swojej sukni ani (poza przymiarkami) nie ubierała jej bez powodu, ponieważ przynosi to pecha.
Miesiąc, w którym ślub ma zostać zorganizowany, powinien mieć w nazwie literę "r".
Panna młoda powinna mieć na sobie coś nowego (początek nowego etapu), starego (przywiązanie do tradycji), pożyczonego (bliskie relacje z rodziną) i niebieskiego (kolor ten symbolizuje niewinność i wierność).
Jest wiele przesądów ślubnych o obrączkach. Ich upadek podczas ceremonii zwiastuje nieszczęście. W takiej sytuacji obrączkę może podnieść każdy oprócz państwa młodych. Zgubienie pierścionka oznacza problemy małżeńskie. Podobnie, gdy obrączkę nie założy się na palec serdeczny tylko na środkowy – to oznacza, że małżonek dopuści się zdrady.
Świadkowie w przesądach ślubnych muszą być stanu wolnego. Najlepiej, gdy będą to osoby niespokrewnione ze sobą. Świadkami nie może być też para lub kobieta w ciąży.
Mniej znane przesądy ślubne
Jeśli już znamy popularne przesądy ślubne, warto poznać te mniej znane zwyczaje, dzięki którym państwo młodzi mają być szczęśliwi w małżeństwie. Oto niektóre z nich.
Gdy spadnie welon, przesądy ślubne na ogół są zgodne – to wróży nieszczęście. Wszelkie poprawki nakrycia głowy powinny być też wykonane przez druhnę, nie przez samą pannę młodą.
Tradycja mówi również, aby na drogę powrotną z kościoła wybrać inną trasę – ma to zmylić ewentualne nieszczęście.
Przesądy ślubne z zapowiedziami również nie są popularne. Mówi się, że para młoda nie powinna słyszeć ich osobiście w kościele, bo to przynosi pecha.
Ciekawe są przesądy ślubne z kwiatami. W wiązance dla panny młodej nie mogą znaleźć się rośliny z kolcami. Frezje symbolizują delikatność, goździki - czystość, a róże - miłość i oddanie. Lepiej unikać krokusów lub bratków, które są oznaką złudnego uczucia.
Do tych mniej popularnych zwyczajów można zaliczyć przesądy ślubne z butami. Obuwie ślubne dla panny młodej powinien kupić pan młody. Narzeczona przed ślubem musi położyć swoje buty na parapecie, co ma przyciągnąć do nich szczęście. Do ich środka wkłada się też monetę, która ma zapewnić powodzenie.
W porównaniu do panny młodej przesądów ślubnych z panem młodym jest niewiele. Na ogół ma on pomagać współmałżonce, np. w ubieraniu butów czy w ściąganiu podwiązki przed nocą poślubną. Po przysiędze powinien pocałować pannę młodą, a w kieszeni mieć pieniądze przyciągające powodzenie materialne.
Pan młody musi prowadzić swoją narzeczoną po lewej stronie, aby prawą ręką móc odgonić nieszczęście. Jego popularnym zadaniem jest też przeniesienie panny młodej przez próg, gdzie odbywa się wesele. Jeśli pan młody założy swojej przyszłej żonie obrączkę aż do nasady palca, jego dłoń będzie wyżej po przykryciu stułą podczas przysięgi lub buty nie zostaną pokryte rąbkiem sukni ślubnej, będzie dominował w małżeństwie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Singielka na weselu. Czy to wstyd iść samej? Psycholog radzi: "Warto się wcześniej przygotować"
- Wieczór panieński to symboliczne pożegnanie z dawnym życiem. Jak kiedyś wyglądały takie imprezy?
- Jej dom zniszczyły rosyjskie rakiety. W jego ruinach zorganizowała sesję ślubną
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anna Blazhuk/Getty Images