Ślub i wesele

Wieczór panieński to symboliczne pożegnanie z dawnym życiem. Jak kiedyś wyglądały takie imprezy?

Ślub i wesele

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Radio Zet
kobieta, która szykuje się do wieczoru panieńskiego

Zgodnie z tradycją każda przyszła panna młoda powinna zorganizować wieczór panieński. W ten sposób żegna się ze "stanem wolnym" rozpoczyna nowe życie u boku ukochanego. Choć może się wydawać, że takie imprezy to stosunkowo nowa moda, to tak naprawdę wyprawiane były już w starożytności. Jak kiedyś wyglądały wieczory panieńskie i w jakiej formie przetrwały do naszych czasów?

Wieczór panieński. Jak wyglądały kiedyś?

Wieczór panieński to niezwykle ważna uroczystość dla każdej przyszłej panny młodej. Kobieta organizuje go tuż przed ślubem i w gronie najbliższych przyjaciółek oraz koleżanek symbolicznie żegna się z życiem singielki i wchodzi na nową drogę życia. Mało kto wie, że takie imprezy mają bardzo długą tradycję. Wyprawiano je m.in. w starożytnej Grecji.

Ślub i wesele

Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

To właśnie stamtąd pochodzę najstarsze zapisy dotyczące takiego wydarzenia. Dowiadujemy się z nich, że panienki tuż przed wyjściem za mąż składały ofiarę bogom. Dzięki temu miały sobie zapewnić szczęśliwe życie u boku ukochanego i przychylność Artemidy - bogini czystości i porodu.

Z czasem przebieg tych uroczystości uległ zmianie. W XVII-wiecznej Szwecji kobiety organizowały tzw. dziewicze noce. Przyszła pana młoda spędzała go z rodziną i przyjaciółmi i celebrowała ostatni wieczór jako panna. Natomiast w Szkocji, kobiecie, która szykowała się do ślubu - myto stopy, co miało symbolizować czystość. Co ciekawe, w kolejnych latach wieczory panieńskie były pełne obrzędów gloryfikujących dziewictwo i przygotowujących kobietę do oddania cnoty ukochanemu.

Współczesne wieczory panieńskie. Jak teraz bawią się kobiety?

Wszystko jednak zmieniło się wraz z nadejściem XX wieku. Wtedy wieczory panieńskie nabrały bardziej "wulgarnego" charakteru. Kobiety zaczęły wtedy pić alkohol i palić papierosy. Kolejną rewolucję przyniosły lata 60. Wielka społeczna i seksualna przemiana, która miała miejsce w wielu krajach na świecie sprawiła, że kobiety pozwalały sobie na jeszcze więcej.

Co ciekawe, w Polsce moda na wieczory panieńskie jest dość młoda i zaczęła się dopiero w okresie PRL-u. W tamtych czas organizowano je w domach. Obecnie coraz częściej przyszłe panny młode decydują się na wyjście do klubu, gdzie bawią się w gronie najbliższych sobie kobiet.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images

Pozostałe wiadomości