Co region to inny zwyczaj. Tradycje bożonarodzeniowe i wierzenia z różnych części Polski

choinka na mieście
Tradycje bożonarodzeniowe i wierzenia z różnych części Polski
Źródło: Tim Grist Photography/Getty Images
Pierwsza gwiazdka, śpiewanie kolęd, jemioła, 12 potraw czy jedno wolne miejsce przy stole - są to zwyczaje znane w większości polskich domów. Wciąż jednak możemy się spotkać z tradycjami i wierzeniami, które znają tylko mieszkańcy danego regionu. Trudno powiedzieć, które z nich są wciąż kultywowane, a które nie. Natomiast niewątpliwie, część z nich może zaskoczyć. Sprawdź, jakie są tradycje bożonarodzeniowe w różnych regionach Polski? 

Zwyczaje świąteczne na Pomorzu i Kujawach

Jedną z ciekawszych tradycji Pomorza jest ta, która zakazuje gospodyni domu wstawania od stołu w czasie kolacji wigilijnej. Wszystkim musi zająć się gospodarz. Pani domu powinna być ciągle przy stole, ponieważ wierzono, że dzięki temu kury będą chętniej siedzieć na jajach. W kącie domu stawiano snopek zboża, a na podłogę rozsypywana była słoma. Wszystko to miało przynieść szczęście w hodowli krów.

Zwyczaje świąteczne w Wielkopolsce

Najbardziej znanym zwyczajem Wielkopolski jest wizyta Gwiazdora, a nie jak w reszcie kraju, a nawet świata, św. Mikołaja. Wywodzi się on z dawnych grup kolędników. Gwiazdor nosił ze sobą wór z prezentami i rózgi dla niegrzecznych dzieci. Jednak rózga nie była jedynym "prezentem" za złe zachowanie. Gwiazdor potrafił wręczyć również zgniłe pyry, czyli zepsute ziemniaki. Gwiazdor pojawia się również między innymi na Kaszubach czy Kujawach.

Zwyczaje świąteczne na Podlasiu

Na Podlasiu podczas adwentu grano na drewnianych trąbach pasterskich, czyli ligawkach. Nazywane to było "odtrąbywaniem adwentu". Podobnie jak na Pomorzu i Kujawach, w świętym kącie - pod obrazami lub ikonami - stawiano w domu snop żyta, jednak dopiero, gdy rozbłysła pierwsza gwiazdka. Na Podlasiu wierzono, że jeżeli wstaniemy rano w wigilię, to przez cały następny rok nie będziemy mieć kłopotu ze zdrowiem i sprawnością. A z kolei fakt, kto pierwszy odwiedzi dom - kobieta czy mężczyzna, będzie oznaczał czy krowa urodzi jałówkę, czy byczka.

Zwyczaje świąteczne na Lubelszczyźnie

Wierzono, że w wigilię nie należy nikomu niczego pożyczać, aby w ciągu roku niczego nam nie zabrakło. Kolejnym ciekawym wierzeniem był zakaz szycia 24 grudnia - mogło to skutkować zaszyciem rozumu. Na Lubelszczyźnie obok opłatka stawiano czosnek oraz miód, miało to zapewnić zdrowie dla całej rodziny. Co ciekawe, liczba potraw na świątecznych stołach różniła się od tej w innych częściach Polski. Było ich 7, 9 lub 13.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Zwyczaje świąteczne na Podhalu

Wigilijny stół na Podhalu często był owinięty łańcuchem. Miało to trzymać zwierzęta w zagrodzie oraz chronić rodzinę przed śmiercią jednego z jej członków. Bardzo ważne były łyżki. Żadna nie mogła nikomu wypaść z dłoni, ponieważ oznaczać to mogło śmierć. To samo w przypadku, kiedy na stole pojawiło się mniej łyżek niż ucztujących. Jeżeli było ich więcej, oznaczało to narodziny dziecka. Podhalańskie panny musiały natomiast nasłuchiwać, skąd szczekał pies - z tamtej właśnie strony miał nadejść przyszły narzeczony.

Zwyczaje świąteczne na Górnym i Dolnym Śląsku

Nie Święty Mikołaj, ani nie Gwiazdor. Na Górnym Śląsku prezenty przynoszone są przez Dzieciątko - i należy pamiętać, aby zostawić uchylone okno, by Dzieciątko mogło wejść do mieszkania i zostawić prezenty. Bardzo ważne dla Ślązaków jest przygotowanie wieńców adwentowych, czyli Adwyntkranców. Są na nich cztery świece, które zapalane są podczas kolejnych niedziel adwentowych. Wieńce adwentowe są także powszechne na Dolnym Śląsku. Tam właśnie na kolację zapraszano psy i koty, a przez lata panował zwyczaj zostawiania dzieciom prezentów nie pod choinką, a pod stołem. Dostawały one również jabłka, w które były wciskane drobne monety.

Zobacz wideo: Świąteczne tradycje kaszubskie

Zobacz także:

Autor: Karolina Rybińska

Źródło: informator-pomorza.pl, dzieje.pl, miastopoznaj.pl, wrotapodlasia.pl, bialystok.naszemiasto.pl, panoramalubelska.pl, silesia.info.pl, dolnoslaskosc.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości