Oblicza magii na świecie. W jakie przesądy wierzymy?

Oblicza magii na świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Horoskop - ogólny
Horoskop - ogólny
Horoskop numerologiczny na 2024
Horoskop numerologiczny na 2024
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Numerologiczne tajemnice
Numerologiczne tajemnice
Badania jasno pokazują, że ponad 50% Polaków wierzy w przesądy. Magia jest obecna w kulturach całego świata. Katarzyna Maniszewska, autorka książki "Oblicza magii" w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała o przesądach i wierzeniach panujących w różnych zakątkach globu.

Różne oblicza magii na świecie

Katarzyna Maniszewska jest dziennikarką i podróżniczką oraz wykładowczynią w Collegium Civitas. Jej fascynacja różnorodnością kultur spowodowała, iż z plecakiem przemierzyła kilkadziesiąt krajów, w tym samodzielnie zrealizowała podróż w 40 dni dookoła świata. Swoje obserwacje na temat przesądów i wierzeń na całym świecie zebrała w książce "Oblicza magii".

- Ja podczas podróży zauważyłam, że tak naprawdę ta wiara w zabobony, przesądy, to magiczne myślenie szeroko rozumiane, jest być może czymś najbardziej łączącym całą ludzkość. To jest tak, że w Polsce około połowa obywateli jest przesądna. Tak wynika z badań. W Unii Europejskiej średnia to jest około 40%, ale to i tak nie jest tak dużo jak np. w Wietnamie, gdzie do wiary w przesądy przyznaje się około 70% populacji. (...) Jest to element łączący, bo on przenika różne religie i takim myślę interesującym tematem są talizmany. Wyznawcy wszystkich możliwych religii sięgają po talizmany. Przykładem, chyba jednym z najbardziej popularnych na świecie, są talizmany zwane gris-gris - opowiada Katarzyna Maniszewska.

Czy słoń przynosi szczęście?

W Polsce mówimy o pechowej 13, jednak dla Włochów to 7 przynosi nieszczęście. W Chinach na tablicach w windzie nie znajdziemy cyfry 4, ponieważ jej wymowa oznacza śmierć. Magia jest obecna wokół nas, także w przedmiotach upatrujemy gwarancję szczęścia, dostatku i bezpieczeństwa. Takim przykładem jest np. figurka słonia.

- U nas w Polsce i ogólnie w kulturze zachodniej słoń powinien mieć trąbę zadartą do góry. Natomiast w Azji mają trąbę do dołu, bo ta trąba wskazuje dom, który ten amulet ma ochraniać - wyjaśniła autorka książki.

Więcej o tym co oznaczają talizmany i amulety oraz jaka magia jest szkodliwa w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości