Najpopularniejsze przesądy o pająkach

Pająki - przesądy
Fot. Getty Images/Alongkot Sumritjearapol
Przesądy o pająkach w domu nie są jednoznaczne. W niektórych sytuacjach są pozytywnym znakiem, a w innych zapowiadają nieszczęście. To, co nas czeka po spotkaniu z pająkiem, w myśl przesądów zależy głównie od miejsca i pory, w jakiej go zobaczymy.

Zobacz też: Tak owady wyglądają z bliska! Zobacz niesamowite zdjęcia Pawła Błachowicza >>>

Pająkowi przypisuje się różnorodną symbolikę. Wiąże się go z tajemnicą, mądrością, a w niektórych wierzeniach nawet ze złem. Przesądy o pająkach są znane i przekazywane od pokoleń, ale coraz mniej osób w nie wierzy.

Pająki w domu – przesądy

Przesądy o pająkach w domu można uznać za klasykę starodawnych zabobonów . Są traktowane na równi z wierzeniami dotyczącymi kominiarza, czarnego kota czy rozbitego szkła. Współcześnie ich widok wywołuje panikę i strach, choć w domu mamy do czynienia z niewielkimi, niegroźnymi gatunkami. Dawne przesądy mówią o pająkach także w dobrym znaczeniu – tzn. że pająki mają przynosić szczęście, ale tylko w określonych sytuacjach. Wynika to z przeświadczenia o ich pożyteczności. W końcu pająki zjadają uciążliwe dla człowieka owady, a więc ich spotkanie w domu powinno cieszyć, a nie budzić strach.

Symboliczne znaczenie pająków

Symbolika pająka zależy od kultury panującej w danym regionie. Chrześcijanie z okresu oświecenia kojarzyli go z zaświatami i szatańskim pochodzeniem, z kolei muzułmanie obdarzają pająki szacunkiem ze względu na ocalenie życia Mahometa. Niektórzy Indianie uważają, że dzięki pająkowi człowiek zdobył umiejętność tkania sieci rybackich. W ich mitycznych wierzeniach istnieje też kobieta-pająk, która rozsyła sieć energii na wszystkich ludzi. Dla Indian osiem równo podzielonych odnóży symbolizuje równowagę między tym, co fizyczne i psychiczne. Z kolei Hindusi uważają to zwierzę za siedlisko nieszczęść, które zostają uwolnione, gdy się je zabije.

Dla starożytnych Rzymian pająk był symbolem dostatku i szczęścia w finansach. To podejście spopularyzowało się w Europie, przez co do dzisiaj można spotkać ludzi noszących pajęcze amulety, które mają przynieść im powodzenie w interesach. Mimo, że symbolika pająków rozumiana jest na różne sposoby, nie ulega wątpliwości, że do dzisiaj wzbudzają one mieszane odczucia. Jest wiele osób, które nie zabijają pająków w domu z obawy przed nieszczęściem, inne ze strachu konsekwentnie ich unikają lub bezlitośnie likwidują każdego, jaki pojawi się na ich drodze.

Zobacz też: Czym jest gliniarz naścienny i gdzie możemy go spotkać? >>>

Najpopularniejsze przesądy o pająkach

Przesądy o pająkach w domu są dość popularne w ludowych wierzeniach. Jedne są bardzo znane, inne nieco mniej, jednak do dziś wiele z nich jest praktykowanych na co dzień. Do najbardziej popularnych przesądów można zaliczyć następujące:

  • Jeśli w domu mieszka pająk to znaczy, że jest w nim dobrobyt.
  • Zabicie pająka w domu oznacza nieszczęście lub rychły pech.
  • Zabicie pająka symbolizuje nadchodzącą niezgodę.
  • Zabicie pająka ma przynieść duże straty finansowe.
  • Zabicie pająka w nowym domu oznacza jego skażenie i zesłanie różnych nieszczęść.
  • Przydeptanie pająka symbolizuje nadejście deszczu.
  • Spotkanie pająka rankiem jest przepowiednią radości.
  • Spotkanie pająka w południe oznacza, że w najbliższym czasie czeka na nas dobra nowina.
  • Spotkanie pająka po południu symbolizuje nadzieję.
  • Spotkanie pająka wieczorem wróży nieszczęście (w innych wersjach przesądu – otrzymanie prezentu).
  • Pająk, który spada z sieci na podłogę, oznacza coś złego.
  • Jeśli pająk wspina się do góry, zwiastuje to, że nasze plany i pragnienia się spełnią.
  • Jeśli niewielki pająk chodzi po ubraniu, jest to szczęśliwy znak.
  • Pająk chodzący po dłoni zwiastuje szczęście w interesach.

Pająk i jego rola w kulturze

Wierząc w ludowe przesądy o pająkach, najlepiej zostawiać je w spokoju, aby uniknąć nieszczęścia. Warto wiedzieć, że w wielu kulturach pająki pełniły ważną rolę np. w uzdrawianiu czy jako talizman przyciągający dobre zdarzenia i rzeczy. W dawnych czasach martwe pająki nosiło się w woreczku na szyi, co miało przynosić szczęście . Sieci pająków tworzyły też formę okładów na rany, które miały tamować krwotok. Indianie umieszczali te niewielkie stworzenia w swoich totemach, aby chronić się przed wiecznymi burzami i zyskać ich tajemną siłę.

Zobacz też: Uwaga na drogach! Wielka wędrówka żab rozpoczęta >>>

Pająki były także wykorzystywane do leczenia chorób. Chowano je np. do łupiny orzecha, co miało pomóc w leczeniu krztuśca. Niektórzy nosili pająki w woreczku na szyi, aby pozbyć się bólu zęba. Moc pająków bardzo wyraźnie zaznaczyła się w dziedzinie finansowej. Już w starożytności wierzono, że pająki przynoszą szczęście w interesach , dlatego noszono je jako talizmany oraz umieszczano ich wizerunek na kamieniach i figurkach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości