Pochodzący z rejonów Bliskiego Wschodu (Turcji i Syrii) żeleźniak w Polsce uprawiany jest w celach dekoracyjnych. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, pokrytymi meszkiem. Lubi jasne i ciepła miejsca, dlatego w naszym środowisku rośnie tylko latem, od czerwca do lipca. Jest rośliną odporną i nie ma szczególnych wymagań co do gleby.
Ogród
Żeleźniak jest rośliną dużą. Osiągając prawie metr wysokości, jest jedną z największych w ogrodzie, dlatego często sadzi się go przy płocie lub wykorzystuje do tworzenia żywopłotów. Akceptuje inne ogrodowe rośliny, będąc dla nich ochroną przed zbyt gorącym słońcem lub ulewnym deszczem. Jest trwały i odporny, z powodzeniem znosi trudne warunki atmosferyczne.
Uprawa żeleźniaka
Żeleźniak należy do rodziny bylin i zawsze rośnie w grupie. Często łączy się i tworzy krzewy. Roślina może osiągnąć aż 1 metr wysokości, a jej łodygi są sztywne, pokryte liśćmi w kształcie serca i mogą osiągnąć rozpiętość nawet 20 centymetrów. Żeleźniak jest rośliną, która lubi ciepło i wysokie temperatury, ale przy tym kwitnie bardzo krótko. Jej czas kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Co ciekawe, roślina jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez pszczoły ze względu na swoje silne właściwości miododajne. Uprawa żeleźniaka nie jest trudna, bowiem roślina nie ma szczególnych wymagań. Radzi sobie w większości gleb i w różnych temperaturach. Pomimo iż lubi słońce, z łatwością przetrwa nawet mróz. Jeśli chcesz zapewnić roślinie najodpowiedniejszą glebę, wybierz podłoże piaszczysto-próchnicze o umiarkowanej wilgotności. Ze względu na swoje pochodzenie (surowe tereny piaszczyste, również w Polsce), roślina doskonale przyjmie się i rozkwitnie w miejscach pokrytych piaskiem, pozbawionych roślinności.
Jak pielęgnować żeleźniaki?
W celu pobudzenia kwitnienia i przedłużenia żywotności rośliny, raz na jakiś czas należy nawapniać podłoże. Nawożenie wskazane jest w okresie wiosennym, kiedy żelaźniak budzi się do życia, natomiast wraz z nadejściem zimy trzeba okryć rośliny. W wilgotne i parne lato należy zadbać o dostarczanie roślinie raz na jakiś czas nawozów, które uodpornią ją, ochronią przed rozwojem grzybów czy pleśni. Nierozdzielone i nie przesadzane rośliny giną, dlatego raz na 2-3 lata należy podzielić roślinę, by zapewnić jej długowieczność. Podlewanie żeleźniaka nie musi się odbywać regularnie i obficie w jego późniejszym okresie wzrostu. Najważniejszy jest pierwszy rok, podczas którego roślina zapuszcza korzenie i przyjmuje się na podłożu, na jakim została posadzona. Dlatego w pierwszych miesiącach wskazane jest regularne nawadnianie żeleźniaka większą ilością wody. Mała ilość dostarczanej roślinie wody w pierwszym okresie może doprowadzić do zbyt płytkiego zakorzenienia, co wpłynie na krótszy okres żywotności żeleźniaka.
Odchwaszczanie terenu
Chwasty to problem stale powracający w pierwszych dwóch latach życia rośliny, w okresie wypuszczania korzeni. Wskazane jest regularne oczyszczanie terenu i naturalne tworzenie roślinie miejsca na wzrost. Po głębszym zapuszczeniu korzeni problem ten znacznie ustaje. Pomocne w utrzymaniu czystej powierzchni będzie np. organiczna ściółka, wykonana z przekompostowanej kory. Należy wyłożyć ją na całej wolnej powierzchni, tworząc 5-centymetrową warstwę.
Przygotowanie ziemi pod żeleźniaka
Co prawda żeleźniak jest rośliną, która nie potrzebuje specjalnej gleby, przygotowań i pielęgnacji, jednak wszystkie działania związane z jego pielęgnacją przełożą się na długowieczność rośliny, zdrowie oraz piękniejszy wygląd łodyg i kwiatów. Żelaźniak jest byliną, dlatego decydując się na niego, warto wcześniej przygotować ziemię. Na wiosnę podłoże powinno być dokładnie oczyszczone z chwastów, pozostałych korzeni, a następnie dobrze przekopane i zabezpieczone kompostem – na tak przygotowanej powierzchni żelaźniak szybciej się przyjmie i zakwitnie. Żelaźniak toleruje inne rośliny i nie zagraża im w żaden sposób, jeśli jednak chcemy mieszać ze sobą różne byliny, upewnijmy się, że żaden z nich nie ma cech ekspansywnych i nie zniszczy ogrodowej kompozycji.
Zobacz także:
- Kwiaty balkonowe na wiosenne przymrozki. "Mamy rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
- Skimie – jak wyglądają i jak o nie dbać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Robert Knapp / Getty Images