Ogród

Ślimaki w ogrodzie i szkodniki na roślinach doniczkowych. Jak skutecznie się przed nimi bronić? Radzi Łukasz Skop

Ogród

Każda osoba uprawiająca rośliny marzy o tym, by zawsze cieszyły one swoim pięknym widokiem. Niestety czasami w realizacji tych planów przeszkodą okazują się ślimaki i inne szkodniki. Jak zabezpieczyć rośliny przed ich atakami? Z poradą spieszy Łukasz Skop w kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?".

Jakie ślimaki atakują rośliny w ogrodzie

Lato to nie tylko moment, gdy możemy cieszyć się widokiem pięknie kwitnących w ogrodach kwiatów czy smacznych warzyw i owoców. To też czas, gdy na grządkach mogą pojawić się nieproszeni goście. Mowa o ślimakach atakujących uprawiane rośliny. Wśród nich Łukasz Skop wyróżnił:

 • stężyki – często winione za wyrządzanie dużych szkód. W rzeczywistości jednak najmniej groźne. Charakteryzują je żółto-czarne skorupki. Żywią się szczątkami organicznymi,
 • winniczki – groźniejsze od stężyków. Również żywią się szczątkami organicznymi. Jednak w momencie, gdy w ogrodzie pojawia się ich duża ilość, mogą zaszkodzić uprawianym roślinom,
 • śliniki, pomrowy i pomrowiki – najgroźniejsze dla roślin znajdujących się w ogrodzie. Grasują przede wszystkim nocą.

Rośliny odporne na ataki ślimaków

Już na etapie planowania ogródka możemy pomyśleć o posadzeniu w nim roślin, które będą odporne na działanie ślimaków. Łukasz Skop wymienił tutaj:

 • goździki – zazwyczaj dwuletnie. Ich kwiaty nie są jadalne dla ślimaków,
 • skalnicę– może się dobrze sprawdzić na nasłonecznionych skalniakach. Nie rośnie wysoka,
 • przywrotnik, np. ostroklapowy – lubi wilgotne miejsca i cień, dlatego też warto go posadzić np. przy oczku wodnym,
 • pelargonie – posiadają gorzkie, miękkie w dotyku liście. Nie są nieatrakcyjne dla ślimaków,
 • begonie – charakteryzują je spore kwiaty oraz miękkie w dotyku liście.

Niestety są też rośliny, które są lubiane i chętnie atakowane przez ślimaki. Mowa tu chociażby o hostach (inaczej funkiach) i fuksjach.

Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed ślimakami

Jeśli już wiemy, z jakim przeciwnikiem mamy do czynienie, zadbajmy teraz o to, by zabezpieczyć nasz ogródek przed nimi. Łukasz Skop poleca przede wszystkim naturalne środki zapobiegawcze, które przy okazji nie zaszkodzą też innym zwierzętom. Wśród propozycji naszego eksperta pojawiły się chociażby pułapki na ślimaki.

Zastawię na nie pułapkę piwną. Zamiast piwa możemy użyć też liści sałaty. Taką szklankę trzeba zakopać w ziemi tak, żeby brzeg szklanki znalazł się na poziomie gruntu. Szklankę trzeba przykryć jakimś daszkiem, żeby nie napadał do niej deszcz. Taką pułapkę na ślimaki zastawiamy zazwyczaj na wieczór

- wyjaśnił w Dzień Dobry Wakacje.

Tak złapane ślimaki wynosimy z ogrodu lub z działki jak najdalej i na pewno nie podrzucamy ich sąsiadowi.

Gdy jednak ślimaków jest zbyt dużo, by możliwe było ich złapanie, musimy przed nimi zabezpieczyć rośliny najcenniejsze w naszym ogrodzie. W tym celu warto np. owinąć je obręczami z blaszek miedzianych lub miedzianych drucików. To zadziała odstraszająco na te małe stworzonka.

Przydatne też okazuje się ściółkowanie, do którego możemy użyć różnych materiałów o ostrych krawędziach. Łukasz Skop polecał między innymi pokruszone skorupki jajek, pokruszone muszelki, żwirek lub sosnowe igliwie. Tak rozłożona ściółka wokół rośliny ochroni przed atakiem ślimaków.

Jak ochronić rośliny doniczkowe przed szkodnikami

Nie tylko rośliny ogródkowe mogą zostać zniszczone przez nieproszonych gości. Również i rośliny doniczkowe bywają celem ataków różnych szkodników. Łukasz Skop wyjaśnił, z jakimi wrogami możemy mieć wtedy do czynienia i jak z nimi walczyć w naturalny sposób.

 • Ziemiórki – jedne z najgroźniejszych. Są to czarne muszki pojawiające się w pobliżu rośliny. Ich larwy znajdują się w ziemi, w doniczce. Aby wyłapać latające ziemiórki, warto wykorzystać żółte tablice lepowe umocowane do patyczka, który wbijamy obok kwiatka. Z kolei do pozbycia się larw ziemiórki przydadzą się nicienie w postaci proszku. Ten rozpuszczamy w wodzie, w konewce i następnie podlewamy tym roztworem roślinę. Warto powtórzyć taki zabieg w odstępie tygodniowym.
 • Tarczniki – kilkumilimetrowe owady skrywające się pod brązowymi tarczkami. Łukasz Skop zaznaczył, że trudno się ich pozbyć, jednak nie jest to niemożliwe. Skuteczne okazuje się np. przemywanie liści roślin roztworem octu. Po wszystkim spłukujemy roślinę, by pozbyć się charakterystycznego zapachu.
 • Wełnowce – jak wskazuje nazwa, przypominają małe kłaczki wełny. Pojawiają się na liściach lub w korzeniach roślin. Na te szkodniki Łukasz Skop ma dwa sposoby. Jednym z nich jest przemywanie zaatakowanych miejsc roztworem alkoholu etylowego. Drugim natomiast to zastosowanie mieszanki składającej się w połowie z oleju parafinowego, w drugiej połowie z wody i kropel płynu do mycia naczyń.

Pędzelkiem nanosimy go w miejsca, w których siedzą wełnowce. Pamiętajmy tylko o tym, żeby tego zabiegu nie stosować na roślinach stojących w miejscach bardzo nasłonecznionych, bo wtedy liście mogą szybko ulec poparzeniu

- wytłumaczył Łukasz Skop.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości