Bób jest bardzo uniwersalny, możemy wykorzystywać go w najróżniejszych potrawach – w każdym wydaniu smakuje świetnie! Warto wykorzystać sezon na bób i jak najczęściej przygotowywać potrawy z tym strączkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bób – wartości odżywcze
Wartości odżywcze bobu są bardzo duże - ma on pozytywny wpływ na organizm. Jak działa bób? Przede wszystkim jest bardzo sycący, więc świetnie sprawdzi się w codziennym jadłospisie osób, które są w trakcie diety odchudzającej lub po prostu chcą pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Jedna szklanka gotowanego bobu ma 187 kalorii, 13 gramów białka i 88 gramów węglowodanów. Jest on bardzo dobrym źródłem protein i łatwo przyswajalnej energii, dlatego bób doskonale nadaje się dla sportowców, a przez wysoką zawartość białka, także dla wegan i wegetarian.
100 gramów bobu zawiera także aż 9 gramów łatwo przyswajalnego błonnika, który oczyszcza układ pokarmowy i daje długotrwałe uczucie sytości. Jest dobrym źródłem żelaza, magnezu i miedzi, a także witamin C, E i A.
Warto sięgnąć po bób, jeśli chce się zadbać o układ sercowo-naczyniowy, zapobiegać chorobie wieńcowej oraz anemii. Bób może być również istotnym elementem profilaktyki przeciwko poważnej chorobie neurodegeneracyjnej, jaką jest choroba Parkinsona.
Jak gotować bób?
Zastanawiasz się, jak ugotować bób, aby cieszyć się jego doskonałym smakiem i pełnią wartości odżywczych? Jeśli kupisz świeży, młody bób, nie musisz obierać go ze skórki – jest ona miękka i lekkostrawna. Natomiast nieco już starszy bób należy dokładnie obrać, aby nie nabawić się problemów żołądkowych, związanych z trawieniem twardych skórek. Niektórzy jednak je lubią i zostawiają.
Umyty bób wrzucamy do wrzątku na około 15 minut – dodajemy odrobinę soli i cukru, aby nie stracił przyjemnego, zielonego koloru. Tyle wystarczy, żeby bób był gotowy. Gotowanie młodego bobu jest jeszcze krótsze – wystarczy od 5 do 10 minut. Po upływie 5 minut należy go spróbować i jeśli nadal nie jest miękki, gotować dalej.
Mrożony bób zwykle potrzebuje około 20 minut we wrzącej wodzie, aby się ugotować.
Z czym jeść bób?
Bób można jeść tak naprawdę ze wszystkim. Dobrym pomysłem jest bób z masłem - to prosta metoda na szybkie przygotowanie tego warzywa. Bób z masłem nadaje się również do podawania dzieciom. Możesz dodać go do sałatek z makaronem, z kaszą kuskus lub jaglaną i świeżymi warzywami – bób świetnie sprawdzi się w połączeniu ze szparagami lub porem, a także w sałatce z jajkiem, pomidorami i czerwoną fasolą. Tak naprawdę na pytanie, z czym jeść bób, nie ma jednej odpowiedzi – smak bobu doskonale współgra z wieloma potrawami, możesz dodawać go do zup, sałatek potraw jednogarnkowych, zapiekanek, zrobić z niego burgera, a nawet... lody!
Czy bób tuczy?
Zastanawiasz się czy bób tuczy, bo nie chcesz, by ten sycący strączek zaszkodzi Twojej sylwetce? Tak naprawdę porcja bobu zawiera mniej niż 200 kalorii, jednak na jego kaloryczność mogą wpływać tuczące dodatki, takie jak: masło, majonez, olej czy tłuste mięso. Jeśli więc jesteś na diecie odchudzającej, postaraj się połączyć bób z warzywami, które mają niewiele kalorii lub z lekkimi sosami, np. jogurtowym dressingiem z czosnkiem. Dzięki temu zyskasz pewność, że bób nie zakłóci twojej diety odchudzającej.
Bób wręcz sprzyja odchudzaniu – dzięki wysokiej zawartości błonnika daje szybkie i długotrwałe uczucie sytości oraz pozwala na skuteczne oczyszczanie jelit ze zbędnych treści pokarmowych. Dzięki temu długo nie będziesz czuł głodu, a twoje jelita stopniowo będą pracowały coraz sprawniej.
Przepisy na dania z bobem
Jak widzisz, bób ma mnóstwo cennych wartości odżywczych - jest pyszny, sycący i świetnie sprawdzi się w kuchni, nawet jeśli nie jesteś mistrzem gotowania. Podczas kolejnej wizyty w sklepie czy na targu, zaopatrz się w solidną jego ilość i eksperymentuj. Nie zapominaj o tym, aby popijać bób dużą ilością wody – dzięki temu błonnik pokarmowy będzie o wiele skuteczniejszy w działaniu.
- Przetwory z bobu: kiszenie i marynowanie. Zobacz, jakie to proste
- Makaron z bobem – świetny pomysł na zdrowe i pożywne danie
- Pasta z bobu do spaghetti i tostów z przepisu Natalii Maszkowskiej
- Lody z bobu. Wyjątkowy, prosty przepis w czterech krokach
- Bób na talerzu w kilku odsłonach. Sprawdź przepisy finalistki "MasterChefa"
- Dania z bobem warte spróbowania. Przepisy Sebastiana Olmy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jenny Dettrick/Getty Images