Czym jest mięso komórkowe?
Mięso komórkowe jest szansą na to, by otrzymywać posiłki odzwierzęce bez zabijania kurczaków, prosiąt czy krów. Choć trudno w to uwierzyć, naukowcy stworzyli już materiał, z którego można stworzyć jadalne pulpety, a obecnie trwają prace nad mięsem szarpanym.
- Dążymy do tego, by rozwijać się w kierunku nuggetsów. [...] Nie mamy etapu uboju, będziemy mogli oszczędzać życie żywych istot i to jest najważniejsze. Z każdego zwierzęcia możemy pobierać komórki i wyprodukować mięso - tłumaczył biolog molekularny Stanisław Łoboziak.
Czy mięso komórkowe to przyszłość?
Komórki, które wcześniej zostały pobrane od zwierząt, są przenoszone do inkubatorów i mnożone. Pod wpływem działań biologów powstaje mały pulpet gotowy do obróbki termicznej. Co ciekawe - naukowcy mają precyzyjną kontrolę nad jakością tworzonego mięsa, bowiem są w stanie dobrać odpowiednią dawkę witamin oraz tłuszczu do danej porcji mięsa komórkowego.
- Pachnie świetnie, struktura jest ekstra, dobrze się kroi. Widzimy, że to są po prostu kawałki kurczaka. [...] Brałbym, gdyby pojawiło się tylko na sklepowych półkach - dodał biolog.
W Europie na razie nie ma odpowiednich przepisów pozwalających na wprowadzenie tego produktu na rynek. Dostępny jest jednak m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Singapurze.
- Przewiduje się, że światowy rynek mięsa będzie się rozwarstwiał. Część rynku zdobędzie mięso komórkowe, tradycyjne mięso i część - alternatywy roślinne. W zależności od tego, jaką mamy etykę, co chcemy jeść, to możemy sobie wybrać. Wyobrażam sobie, że jeśli kiedykolwiek polecimy na Marsa, to nie zabierzemy ze sobą zwierząt, tylko komórki - podsumował Stanisław Łoboziak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mięso z probówki zastąpi niebawem klasyczne? "Produkcja w laboratorium pozwala uniknąć chorób"
- Plastik w partii mięsa wołowego. Sklep zaapelował do klientów
- Zjedli lokalny przysmak. Nie żyje ośmioro dzieci
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Sylwia Ciźla
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN