Mięso z laboratorium wzbudza zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje na całym świecie. Pięć lat temu odwiedziliśmy holenderską firmę, która była pionierem na europejskim rynku w hodowli komórkowej mięsa. Dziś swe pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiamy my sami. Jak wygląda proces produkcji?
Policjantom w rozwiązywaniu spraw pomagają specjaliści z laboratorium kryminalistycznego. Jedno z takich miejsc od ponad 60 lat działa w Krakowie. Na czym polega praca techników?
Mięsne specjały od zarania dziejów goszczą w jadłospisie człowieka, jednak pozyskiwanie ich na drodze uboju wiąże się z cierpieniem zwierząt, jak również przykrymi konsekwencjami dla środowiska. Naukowcy z Instytutu Zootechniki w Balicach postanowili znaleźć rozwiązanie tego problemu. Czy mięso pozyskiwane w laboratorium ma szansę przypaść do gustu konsumentom?
Wielu z nas w młodości marzyło, aby być jak Sherlock Holmes i swoją spostrzegawczością oraz bystrością umysłu rozwiązywać wszelkie tajemnice i demaskować sprawców. Tacy właśnie są bohaterowie tego materiału. Specjalnie dla nas zainscenizowali miejsce zbrodni i opowiedzieli o swojej pracy.
Przed wybuchem pandemii ich praca w laboratoriach nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-CoV-2 wszystko zmienił. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki przeciwko Covid-19, ani leku nie będzie, ale na czym właściwie polega ich praca? O tym opowiedział nam profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog oraz Mira Suchodolska, dziennikarka, autorka książki „Wirusolodzy”.
Badacze z uniwersytetu medycznego w Waszyngtonie wyprodukowali sztucznego wirusa o nazwie VSV-SARS-CoV-2. Nie wywołuje on poważnych chorób i ma pomóc w walce z pandemią. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach "Cell Host & Microbe".
Laboratorium Szalonych Naukowców to dwuosobowe show, które razem z dzieciakami z całej Polski przeprowadza emocjonujące eksperymenty. Czy po ich wizycie w kawiarence TVN będziemy jeszcze mieli gdzie napić się kawy? Sami zobaczcie!