Laboratorium kryminalistyczne. Na czym polega praca techników?
O kradzieży napisu "Arbeit macht frei" mówił cały świat. Przestępców udało się zatrzymać dzięki pracy specjalistów z laboratorium kryminalistycznego w Krakowie. To przykład jednej sprawy, jaką udało się rozwiązać. W ciągu 65 lat istnienia wykonano dziesiątki tysięcy ekspertyz, które przyczyniły się do rozwiązania najbardziej zawiłych śledztw.
- Jedną z ciekawszych spraw, które miałem okazję analizować, [...], była sprawa zabójstwa kantorowców. W sprawie zabezpieczono bardzo dużo materiału dowodowego. Udało się ujawnić ślad linii papilarnych, który bardzo szybko zidentyfikowałem z jednym z podejrzanych. Nie było wątpliwości, że ślad pozostawiony przez niego na broni ma bezpośredni związek z tym zabójstwem - powiedział podinspektor Władysław Wojtyczka, z-ca naczelnika LK KWP w Krakowie. Specjalista zdradził, że można wyodrębnić linie papilarne nawet wtedy, sprawca był w rękawiczkach. - Tych metod nie ujawniamy - dodał ekspert.
Jakie ślady bada się laboratorium kryminalistycznym?
- Zajmuję się badaniami genetycznymi wszelkiego rodzaju śladów pochodzących od człowieka - krew, ślina. Wszelkiego rodzaju ślady kontaktowe pozostawione po dotknięciu jakiegoś przedmiotu - powiedział podinspektor Marek Lech, biegły z zakresu genetyki LK KWP w Krakowie.
W laboratorium bada się również dokumenty. - Badamy pismo ręczne, jak i techniczne zabezpieczenie dokumentów. Ciekawą sprawą było, kiedy parę lat temu technik na miejscu zdarzenia zabezpieczył, z wnętrza pieca, zwęglone dokumenty. Sprawca chciał zatrzeć ślady przestępstwa i próbował spalić dokumenty tożsamości ofiary. Udało się ujawnić fragment strony wizowej, co w konsekwencji pozwoliło na ustalenie kraju, z którego pochodziła ofiara - dodał nadkomisarz Bartłomiej Kuchta, biegły badań dokumentów LK KWP w Krakowie.
Jakie sprawy najczęściej trafiają do krakowskiego laboratorium? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej kobiet za sterami samolotów. "To daje tylko motywację"
- Obraz Matejki sprzedany jako jeden z najdroższych na aukcji. "Wyjątkowa rzadkość na rynku sztuki"
- Raport Poverty Watch 2022: "Pesymistyczny scenariusz dla roku 2023". Ile osób jest dotkniętych skrajnym ubóstwem?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN