Laboratorium kryminalistyczne. Jak wygląda praca techników?

Jak wygląda praca techników z laboratorium kryminalistycznego?
Źródło: Dzień Dobry TVN
65 lat laboratorium kryminalistycznego w Krakowie
65 lat laboratorium kryminalistycznego w Krakowie
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Dla tego policjanta twoja też nie ma tajemnic
Dla tego policjanta twoja też nie ma tajemnic
Minęło 45 lat od zbrodni połanieckiej
Minęło 45 lat od zbrodni połanieckiej
Minęło 6 lat od wstrząsającej zbrodni
Minęło 6 lat od wstrząsającej zbrodni
Policjantom w rozwiązywaniu spraw pomagają specjaliści z laboratorium kryminalistycznego. Jedno z takich miejsc od ponad 60 lat działa w Krakowie. Na czym polega praca techników? Jakie głośne sprawy z ich pomocą udało się rozwiązać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Laboratorium kryminalistyczne. Na czym polega praca techników?

O kradzieży napisu "Arbeit macht frei" mówił cały świat. Przestępców udało się zatrzymać dzięki pracy specjalistów z laboratorium kryminalistycznego w Krakowie. To przykład jednej sprawy, jaką udało się rozwiązać. W ciągu 65 lat istnienia wykonano dziesiątki tysięcy ekspertyz, które przyczyniły się do rozwiązania najbardziej zawiłych śledztw.

- Jedną z ciekawszych spraw, które miałem okazję analizować, [...], była sprawa zabójstwa kantorowców. W sprawie zabezpieczono bardzo dużo materiału dowodowego. Udało się ujawnić ślad linii papilarnych, który bardzo szybko zidentyfikowałem z jednym z podejrzanych. Nie było wątpliwości, że ślad pozostawiony przez niego na broni ma bezpośredni związek z tym zabójstwem - powiedział podinspektor Władysław Wojtyczka, z-ca naczelnika LK KWP w Krakowie. Specjalista zdradził, że można wyodrębnić linie papilarne nawet wtedy, sprawca był w rękawiczkach. - Tych metod nie ujawniamy - dodał ekspert.

Jakie ślady bada się laboratorium kryminalistycznym?

- Zajmuję się badaniami genetycznymi wszelkiego rodzaju śladów pochodzących od człowieka - krew, ślina. Wszelkiego rodzaju ślady kontaktowe pozostawione po dotknięciu jakiegoś przedmiotu - powiedział podinspektor Marek Lech, biegły z zakresu genetyki LK KWP w Krakowie.

W laboratorium bada się również dokumenty. - Badamy pismo ręczne, jak i techniczne zabezpieczenie dokumentów. Ciekawą sprawą było, kiedy parę lat temu technik na miejscu zdarzenia zabezpieczył, z wnętrza pieca, zwęglone dokumenty. Sprawca chciał zatrzeć ślady przestępstwa i próbował spalić dokumenty tożsamości ofiary. Udało się ujawnić fragment strony wizowej, co w konsekwencji pozwoliło na ustalenie kraju, z którego pochodziła ofiara - dodał nadkomisarz Bartłomiej Kuchta, biegły badań dokumentów LK KWP w Krakowie.

Jakie sprawy najczęściej trafiają do krakowskiego laboratorium? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości