Wciąż istnieją profesje, w których przewagę mają mężczyźni. Tak też jest w środowisku lotniczym. Szacuje się, że spośród wszystkich pilotów zasiadających za sterami samolotów na świecie, kobiety stanowią tylko 7 proc. Liczba ta jednak stale rośnie. Co przyciąga panie do tego zawodu? O tym opowiedziały nam Gabrysia Ścigaj i Aleksandra Szczerba.
Kobiety za sterami samolotu
Choć na tle mężczyzn, kobiet pilotek wcale nie jest wiele, liczba ta stale rośnie. Obecnie za sterami samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT zasiadają 33 panie. Co motywuje je do tego, by zdobywać uprawnienia ATPL (Airline Transport Pilot Licence)? Gabrysia Ścigaj przyznała, że latanie to nie tylko zawód, ale także pasja. Jej marzeniem od dziecka było lotnictwo. Prawdziwa miłość do samolotów narodziła się w momencie podjęcia studiów i rozpoczęcia kursu szybowcowego w 2015 roku.
- U mnie lotnictwo w rodzinie było obecne, więc obserwowałam to od dziecka. Lata tata. Ja skończyłam dietetykę kliniczną i stwierdziłam, że nie będę siedzieć w tabelkach w jednym miejscu. Stwierdziłam, że zaczynam od szybowców – powiedziała Gabrysia.
Kobiety w świecie lotnictwa
Dziewczyny z uporem idą po swoje marzenia. Obie dołączyły do świata pilotów i, jak twierdzą, nie spotkały się z sytuacjami wykluczenia. W samolotach nie ma czasu na dyskryminację. Jak przyznała Gabrysia, w kokpicie siedzą dwie osoby o tych samych kwalifikacjach i bez względu na płeć muszą sobie ufać.
- Jestem pilotem liniowym po szkole w Dęblinie. Zaczynało nas 200 osób, skończyło 20 osób, w tym 5 dziewczyn – powiedziała Gabrysia.
Ja latam na mniejszych maszynach, dwuosobowych. Słyszałam historie znajomych, które spotykały się z dyskryminacją. Mnie nie spotkały takie sytuacje. To się zmienia, tak samo w zwodach prokobiecych jest dużo mężczyzn. To już przestaje być problemem. To daje tylko motywację, staram się być lepsza
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić, gdy bliska osoba choruje psychicznie? "Jeżeli walczymy ze stygmatyzacją, to budujemy lepszy świat"
- Jakie drewno jest najlepsze do rzeźbienia? Skąd je brać i czym rzeźbić?
- Sprawdzenie telefonu partnera. Psycholog: "Jeśli nie mamy nic do ukrycia, to nic się nie dzieje"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News