Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem
Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem (z angielskiego: International Day for the Eradication of Poverty) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Jego pierwowzorem były obchody Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Nędzy ustanowione w 1987 roku we Francji przez ruch ATD Czwarty Świat.
Praca i finanse
Dzień poświęcony jest najuboższym i stanowi hołd dla ofiar nędzy na całym świecie. Jednocześnie świadczy o zaangażowanie w poszanowanie i przestrzeganie Praw Człowieka. Obchody mają na celu uświadamianie ludności o konieczności walki z ubóstwem na całym świecie. Dotyczy to przede wszystkim krajów rozwijających się. Ponadto, obchody mają zwracać uwagę na to, że walka z ubóstwem powinna być priorytetem na drodze rozwoju.
W Polsce inicjatorem działań w zakresie obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem był prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich w latach 2000-2006.
Raport Poverty Watch 2022: Ubóstwo w Polsce
17 października 2022 roku EAPN Polska (European Anti Poverty Network) opublikowało raport na temat sytuacji w kraju. Podano, że w 2021 roku w skrajnym ubóstwie żyło 1,6 mln Polaków, a prognozy na rok 2022 nie są pozytywne. Związane jest to między innymi z kryzysem kosztów życia, inflacją, a także napływem uchodźców. Według szacunków, ubóstwo może sięgnąć poziomu z 2015 roku (2,6 miliona osób żyło wtedy w skrajnym ubóstwie). Chociaż skrajne bóstwo zmniejszyło się o jeden punkt procentowy, to wciąż 1,6 miliona Polaków jest dotkniętych tym problemem, w tym 333 tysięcy dzieci i 246 tysięcy seniorów. Ubóstwo relatywne dotyczy szacunkowo 4,6 miliona Polaków. Według EAPN Polska, 40% osób w Polskich rodzinach jest wykluczona społecznie.
W raporcie uwzględniono listę 13 potrzeb, jeśli rodziny nie stać na co najmniej 7 z nich, uznaje się ją za żyjącą w tzw. pogłębionej deprywacji. Do listy potrzeb zalicza się:
- niespodziewany wydatek,
- tydzień urlopu poza domem,
- uniknięcie opóźnień w opłacaniu rachunków, pożyczek i kredytów,
- posiłek z mięsem lub odpowiednikiem wegetariańsmico drugi dzień,
- utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu,
- samochód dla własnego użytku,
- wymianę zużytych mebli,
- wymianę starej odzieży,
- dwie pary dobrze dopasowanych butów,
- regularne zajęcia w czasie wolnym,
- dostęp do internetu,
- niewielkie wydatki na własne potrzeby, np. kieszonkowe,
- wyjście z przyjaciółmi lub rodziną przynajmniej raz w miesiącu do restauracji lub na drinka.
Pesymistyczny scenariusz dotyczący ubóstwa nie obejmuje tylko rok 2022, ale również 2023. Jak podaje EAPN prognozy na te lata są negatywne. Według raportu: "Zasięg ubóstwa wzrośnie o co najmniej 2 punkty procentowe i sytuacja może przypominać 2015 r. Stanie się tak nie tylko ze względu na kryzys kosztów życia oraz przewidywany wzrost bezrobocia. Dodatkowo masowy napływ uchodźczyń z dziećmi z Ukrainy wpłynie zwiększająco na zasięg ubóstwa, bezdomności i korzystania z pomocy społecznej".
Wpływ ubóstwa na stan człowieka
Ubóstwo negatywnie wpływa na:
- zdrowie fizyczne i psychiczne jednostki,
- zachowania rodziców w stosunku do dzieci,
- zawieranie małżeństw i relacje wewnątrz tych związków,
- funkcjonowanie dzieci, ich przyszłe osiągnięcia edukacyjne i zawodowe, a także życie rodzinne,
- aktywność społeczną poza rodziną, a także na postrzeganie i traktowanie przez lokalną społeczność, pracodawców i przez instytucje lokalne (negatywne stereotypy, dyskryminujące zachowania).
Pełny raport dostępny jest na stronie eapn.org.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przybywa skrajnie ubogich Polaków. Pandemia to nie jest jedyny powód
- Ubóstwo menstruacyjne - temat, który dotyczy nas wszystkich. "Jedna podpaska może zmienić porządek całego świata"
- Czy grozi nam ubóstwo żywnościowe? Rząd planuje otwarcie spożywczego giganta
Autor: Teofila Siewko
Źródło: eapn.org.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krisana Antharith / EyeEm/Getty Images