Profilaktyka zdrowia

Ubóstwo menstruacyjne - temat, który dotyczy nas wszystkich. "Jedna podpaska może zmienić porządek całego świata"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku przybliżone szacunki wskazują, iż spośród ok. 1,9 mld menstruujących osób na świecie około 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas miesiączki. O tym, jak duży to problem mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kluczyk, której fundacja zajęła się tym zagadnieniem.

Ubóstwo menstruacyjne - co to jest?

Żeby zrozumieć ogrom problemu, należy najlepiej zapoznać się z definicją ubóstwa menstruacyjnego, według której to nie tylko utrudniony dostęp do środków higienicznych, ale także do:

  • toalet, w których można zmienić podpaskę i umyć się;
  • opieki medycznej i do odpowiedniej wiedzy; a także
  • niestygmatyzującego środowiska.

To temat tabu, dziewczynki nie wiedzą, jak postępować ze swoim ciałem, zawstydzane są, źle się czują społecznie, w związku z tym są wykluczane i przekonane, że są gorsze

- wyjaśniła Dominika Kulczyk, założycielka i prezes Kulczyk Foundation.

Problem istnieje także w Polsce

Ubóstwo menstruacyjne nie dotyczy tylko biedniejszych krajów, ale również tych rozwiniętych, w tym Polski. Badanie zlecone w lutym 2020 r. przez Kulczyk Foundation pokazuje, że w naszym kraju aż co piątej osobie menstruującej zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek. Do tego co trzecia nie jest przygotowana na przyjście swojej pierwszej miesiączki, a 42 proc. przyznało, że w ich rodzinnym domu o okresie się nie mówi lub nie mówiło wcale. To niepokojące, ponieważ niewiedza ta może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń, jak samobójstwa czy śmierć z powodu zakażeń.

Dominika Kluczyk przyznała, że do niedawna rozmowa o środkach higieny menstruacyjnej także i ją wprawiała w zakłopotanie.

Jestem dorosłą kobietą, nie mam problemów z relacjami międzyludzkimi i wydawało mi się, że potrafię porozmawiać o wszystkim, a jeszcze złapałam się na tym, że całkiem niedawno potrafiłam być skrępowana mówiąc 'poproszę tampon' albo trzymając go w ręce. Nie wstydzimy, że boli nas głowa albo, że nosimy okulary, to jest nasza biologia, to jest nasze ciało

- stwierdziła Dominika Kulczyk, dodając na końcu, że w tym temacie jest jeszcze wiele do zrobienia.

>>> Zobacz także:

Punkty Pomocy Okresowej w polskich szkołach. "Uczennice już nie będą musiały zostawać w domu z powodu fizjologii"

Zaburzenia menstruacji. Jakie są przyczyny zatrzymania miesiączki?

Ginekolog: "Aplikacja menstruacyjna nie jest sposobem na antykoncepcję!"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości