Gorące tematy

Punkty Pomocy Okresowej w polskich szkołach. "Uczennice już nie będą musiały zostawać w domu z powodu fizjologii"

martin-dm/Getty Images

Gorące tematy

Punkty Pomocy Okresowej w polskich szkołach. "Uczennice już nie będą musiały zostawać w domu z powodu fizjologii"

martin-dm/Getty Images

Zapewnienie dostępu do podpasek i tamponów w szkołach na terenie Polski, żeby żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. Taki jest cel projektu "Hej, dziewczyny!". Jej organizatorki chcą stworzyć Punkty Pomocy Okresowej. Jak można im pomóc?

1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę P&G. Sytuacje takie mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie - do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie ich życiowych celów. 

Punkty Pomocy Okresowej

"Hej, dziewczyny!" to projekt, którego celem jest zapewnienie dostępu do podpasek i tamponów w szkołach na terenie Polski, a także przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na temat okresu.

Podążając za rozwiązaniami Wielkiej Brytanii, gdzie darmowe środki menstruacyjne dostępne są nie tylko w szkołach, ale też na uniwersytetach, zaczynamy okresową rewolucję w polskiej szkole

- czytamy na stronie "Akcja menstruacja".

Naszym celem jest regularne zaopatrywanie jak największej ilości placówek w podpaski i tampony, by żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. W szkolnych toaletach w całej Polsce pojawią się pudełka ze środkami menstruacyjnymi, do których dostęp będą mieli wszyscy - dzięki temu już żadna z potrzebujących nie będzie musiała iść do kogoś i prosić się o produkty menstruacyjne?

- wyjaśniają autorki pomysłu.

Każde 8 zł to kolejne pudełko, które może powędrować do nowej szkoły, a każde 70 zł to miesięczne wsparcie wybranej placówki.️ 

Nawet najmniejsza wpłata może przyczynić się do wyrównywania szans i odmienić rzeczywistość niejednej dziewczyny

- podkreślają inicjatorki akcji.

 Zbiórka jest prowadzona na stronie pomagam.pl.

Akcja Menstruacja

Aż 39 proc. kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych wydatków. Organizacja Kulczyk Foundation opublikowała pierwszy w Polsce raport na temat menstruacji. Poza omówieniem tabu i najpowszechniejszych mitów o okresie pojawiło się tam pojęcie ubóstwa menstruacyjnego. Zmienić ma to Akcja Menstruacja.

Akcja Menstruacja powstała, by pomagać wszystkim. Dlatego wspieramy, dzielimy się historiami, uświadamiamy, zbieramy. Jesteśmy dla każdej osoby w potrzebie

- wyjaśniają organizatorki. 

Dominika Gwit rozebrała się „w kobiecym interesie”. Była to część kampanii zachęcającej kobiety do regularnych badań u ginekologa. Obejrzyj materiał:

x-news

Zobacz też:

Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia menstruacji. Jakie są przyczyny zatrzymania miesiączki?

O przedwczesnej menopauzie dowiedziała się w wieku 15 lat. Był to dla niej prawdziwy cios

Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
24.09.2020
Lila
a naprawdę musiały zostawać? dla mnie jest to nie do pomyślenia. ja teraz mam dorosłą już córkę, ale nigdy jej nic nie brakowało. teraz to ona mi jakieś nowinki pokazuje, ostatnio tampony z gąbki przyniosła i mówi- masz mama zobacz, są najlepsze. i rzeczywiście super. ale wracając - nie rozumiem jak można nie zapewnić dziecku takich podstawowych produktów w domu? swoją drogą uważam, że w każdej toalecie publicznej powinien być koszyczek z podpaskami i tamponami, a niestety są w tylko niektórych