Tomasz Komenda otrzyma 12 mln zł zadośćuczynienia. "Czy można wycenić pobyt w piekle za niewinność?"

12 mln złotych odszkodowania dla Tomka Komendy
Sąd Okręgowy w Opolu zasądził na rzecz Tomasza Komendy 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Choć mężczyzna był niewinny, spędził 18 lat za kratami. O tym, czy można wycenić ludzką krzywdę, rozmawialiśmy z Katarzyną Klimko–Damską, psychoterapeutką, seksuologiem klinicznym i sądowym.

"Sprawa Tomka Komendy"

Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła całą Polską. Przypomnijmy, że mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi w Miłoszycach. 16 maja 2018 roku został oczyszczony z zarzutów. Natomiast 8 lutego 2021 roku Tomasz Komenda uzyskał wyrokiem sądu odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości ponad 12 milionów.

Mężczyzna domagał się 18 milionów za niesłusznie spędzone 18 lat w więzieniu - po milionie za każdy rok niesłusznej odsiadki.

Odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Czy zatem kwota, którą otrzymał, jest słuszna? Czy da się wycenić spędzenie 18 lat w więzieniu za niewinność? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Katarzynę Klimko–Damską.

- Pytanie tak naprawdę brzmi, czy można wycenić pobyt w piekle za niewinność . Odpowiedź: oczywiście – nie – rozpoczęła kryminolog.

- Myślę, że sąd zrobił wszystko, by w polskich warunkach przyznać największe zadośćuczynienie w historii. Bardzo wnikliwie zbadał ponad 40 podobnych spraw – dodała.

Następnie podkreśliła, że w polskim systemie nie ma rozwiązań dla tego typu spraw. Przyznała, że Tomek Komenda nie miał pomocy ze strony państwa. Musiał sam się zorganizować.

- Człowiek po 18 latach odsiadki w więzieniu nie umie żyć w naszej rzeczywistości. Gdyby nie wsparcie jego rodziny na pewno nie poradziłby sobie. W związku, z czym tu brakuje systemowego podejścia oraz odpowiedzialności. (…) Dlatego tak istotne jest to, że ci, którzy orzekają, mieli gdzieś z tyłu głowy, że to człowiek, a nie przypadek – tłumaczyła.

Psychoterapeutka przyznała, że po sprawie Tomka Komendy widać, jak bardzo ważne jest, kto zasiada w różnych organach państwowych i kto decyduje o naszym życiu.

- Ci ludzie przez swoje zaniedbania i posiadania kręgosłupa z nitki zadecydowali o 18 latach piekła dla człowieka, bo to nie jest tylko więzienie - mówiła.

Czy orzeczenie sądu będzie miało charakter "lekcji"? Czy rodzina Tomka Komendy jako pokrzywdzeni również powinni dostać zadośćuczynienie? Zobacz całą rozmowę z ekspertką.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości