Rewolucja w przemyśle mięsnym
Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenie mięsa, biorąc pod uwagę nie tylko zdrowie, ale i dobro zwierząt. Jak się okazuje, już niebawem tradycyjnego schabowego zastąpi mięso z probówki.
- Naszą misją jest stworzenie prawdziwego mięsa bez cierpienia zwierząt. To jest ciekawe, że o ile fermy są na wioskach, to produkcja mięsa komórkowego może być w środku miasta, ponieważ jest bez woni, bez wpływu na środowisko, a przynajmniej bardzo minimalny wpływ na środowisko - powiedział Wiesław Macherzyński, dyrektor firmy.
200 milionów kur, czyli około 3 milionów ton mięsa, tyle rocznie produkuje się w Polsce drobiu, z czego połowa trafia na eksport. To stawia nas w europejskiej czołówce. Zatem, czy mięso z laboratorium ma szansę się przyjąć?
- Nie zamierzamy nikogo zachęcać do tego, żeby porzucił mięso produkowane w sposób tradycyjny. Chcemy podkreślić, że produkcja mięsa komórkowego to jest dawanie ludziom wyboru. Co więcej, produkcja w laboratorium pozwala uniknąć chorób takich jak ptasia grypa, tudzież innych epidemii, które mogą czekać właśnie na tradycyjną hodowlę. Biorąc pod uwagę też standardy laboratoryjne, czyli bardzo wysokie pod względem higieny,nie ma obaw, jeśli chodzi o bezpieczeństwo mięsa komórkowego - powiedziała Katarzyna Miklaszewska, specjalistka ds. komunikacji.
Proces powstawania mięsa z probówki
Jak można wyprodukować mięso bez zwierząt? Na czym polega cały proces? Tym razem na własne oczy mogliśmy podejrzeć proces hodowli.
- Wszystko zaczyna się od fiolki, w której znajdują się izolowane komórki. I te wyizolowane komórki my, po ich odpowiedniej selekcji, zamrażamy w ciekłym azocie. Mogą tak być przechowywane teoretycznie w nieskończoność. Czyli dopóki one są w tych oparach ciekłego azotu, to możemy je transportować, przenosić do innych laboratoriów i tak naprawdę nawet wysyłać w kosmos i hodować mięso komórkowe tam. Następnie te komórki są przenoszone do inkubatora, w którym panuje odpowiednia atmosfera i temperatura. Te komórki rosną w butelkach hodowlanych, najczęściej rosną na dnie i my te komórki hodujemy do momentu, kiedy pokrywają na przykład 70% powierzchni dna tej butelki – powiedział Stanisław Łoboziak, biolog molekularny.
Co dzieje się w dalszych etapach hodowli? Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zatruła się jadem kiełbasianym po zjedzeniu popularnego sosu. "Nie mogłam się ruszać"
- Zakaziła się groźną bakterią po zjedzeniu ryby. Amputowano jej wszystkie kończyny
- Czy wciąż lubimy kupować na bazarku? "Jest duża różnica"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Michał Malinowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN