Niebezpieczna bakteria
Laura Barajas została zakażona bakterią pod koniec lipca tego roku. Objawy zaczęły pojawiać się już kolejnego dnia po wizycie na targu i spożyciu tilapii. Jak poinformowała przyjaciółka kobiety, Anna Messin w rozmowie ze stacją WHNT po wizycie w szpitalu od razu zdiagnozowano niezwykle groźną bakterię o nazwie Vibrio vulnificus.
- Lekarze musieli wprowadzić ją w stan śpiączki farmakologicznej. Jej dłonie, stopy oraz wargi były sczerniałe. Doszło u niej do rozwoju poważnej sepsy, a nerki utraciły wydolność - tłumaczyła Messin, która wyjaśniła, że amputacja była konieczna, żeby zatrzymać zakażanie się kolejnych narządów.
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskazują, że zakażenie tym patogenem może nastąpić po zjedzeniu niedogotowanych owoców morza, kontaktu otwartych ran z płynami wyciekającymi z ryb i owoców morza czy z wodą, w której występuje bakteria. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli zaobserwujemy: biegunkę, nudności, wymioty, gorączkę, dreszcze, pęcherze na skórze, obrzęk oraz bolesność ran.
Konsekwencje zakażenia się "mięsożerną" bakterią
Konsekwencje zakażenia się bakterią Vibrio vulnificus są naprawdę poważne. Może dojść do martwiczego zapalenia powięzi, czyli "ciężkiej infekcji, w wyniku której obumiera skóra wokół otwartej rany". Dlatego może być konieczna amputacja. Według statystyk umiera 1 na 5 zakażonych osób.
Polskie stacje sanitarno-epidemiologiczne również alarmują, żeby zachować szczególną ostrożność, gdy skaleczymy się w trakcie zbierania i przygotowywania surowych ryb lub owoców morza
- W przypadku wystąpienia objawów choroby należy poinformować lekarza o kontakcie z wodą morską, bądź spożyciu nieobrobionych termicznie owoców morza, a także o zranieniach, które miały kontakt z wodą morską lub rybami i owocami morza - napisano w ostrzeżeniu gov.pl.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pacjent szpitala o objawach zakażenia legionellą. "To był straszny ból"
- Groźna bakteria zbiera coraz większe żniwo. Nie żyje kolejny zakażony
- Fala zakażeń bakterią Legionella pneumophila. Nie żyje siódma osoba
Autor: jdw//am, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Stocktrek/Getty Images