amputacja

  amputacja

  Powerbank to urządzenie, które znajduje się prawie w każdym domu. Przenośny akumulator jest niezwykle pożyteczny zwłaszcza, że mamy coraz więcej sprzętu wymagającego ładowania baterii. Okazuje się jednak, że powerbank może być także bardzo groźny. Po tym, jak wybuchł w ręku nastolatka, chłopcu amputowano dwa palce.

  Ukrainka Alona Romanenko wraz z mężem Andrijem przyjechała do Polski. Kobieta została zatrudniona w pralni. Niestety cztery dni po tym uległa w pracy wypadkowi. Lewa ręka została wciągnięta przez maszynę, zmiażdżona i ugotowana. Obrażenia były tak poważne, że lekarze musieli ją amputować. Mimo tragedii Alona nie załamała się i ma już plany na przyszłość. Co chciałaby robić? Czy para może liczyć na czyjąś pomoc? Alonę i Andrija gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Mała Alicja urodziła się z krótszą o 7 cm nóżką. Lekarze stwierdzili brak części kości w kończynie. Ali groziła nawet amputacja. Na szczęście jej nieustraszeni rodzice znaleźli pomoc za granicą. Niestety, by uratować nogę córki, potrzebują aż miliona złotych. Dlatego proszą o pomoc...

  Dima Szutak przyjechał do Polski, aby zarobić na studia. Pracował po 15 godzin. Obsługiwał maszynę produkującą opakowania na owoce. Pewnego dnia doszło do straszliwego wypadku, w wyniku którego Dima musiał mieć amputowaną rękę. Dzięki odszkodowaniu i zbiórce w internecie chłopak otrzymał nowoczesną protezę. O swojej walce o powrót do sprawności powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Co dobrego wydarzyło się w życiu Dimy po wypadku? Wiąże z Polską swoją przyszłość?

  Kilka miesięcy temu Forest został znaleziony w lesie. Pies był zaplątany w kłusownicze wnyki. Zwierzak nie był w stanie sam się z nich wyplątać. Tak spędził aż dwa tygodnie. Znalazł go miejscowy leśniczy. W lecznicy weterynaryjnej w ostatniej chwili udało się uratować życie Foresta. Niestety psiak stracił dwie łapki. Szansą na powrót do pełnej sprawności są protezy. Jak my możemy pomóc Forestowi? I jak uniknąć podobnych sytuacji? Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiedli: opiekunowie Foresta: Jakub Kotowicz i Tomasz Żołnierz oraz Artur „Kornik” Sowiński, pięściarz.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Angiologii prof. Aleksandra Sieronia - wynalazcę laserobarii i oksybarii. Za pomocą tych urządzeń z powodzeniem leczy pacjentów cierpiących na choroby naczyń obwodowych. W studiu powiedział o: sposobach diagnozy problemu we wczesnym stadium, osobach najbardziej narażonych na te choroby i swoich wynalazkach. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego w Polsce jest tak dużo amputacji. Pan Profesor pochwalił także Piotra Kraśko. Zobaczcie, za co :)

  Julka od urodzenia nie miała kości strzałkowych, piętowych i skokowych w obu nogach, a jej kości piszczelowe były bardzo wygięte. Groziła jej amputacja. Ratunkiem dla dziewczynki była operacja w klinice amerykańskiego lekarza dr Paley'a, który specjalizuje się w nowatorskich operacjach ortopedycznych. Zobaczcie, jak Julka poruszała się przed zabiegiem, a jak porusza się teraz.

  Pan Hubert wraz z kolegami postanowił odpalić petardy, które zostały mu po sylwestrze. Niestety jedna z nich okazała się wadliwa i jej wybuch rozerwał Panu Hubertowi dłoń. Lekarze nie dawali mu szansy na odratowanie kończyny. Ostatnią szansą był telefon do dr Adama Domasiewicza, który podjął się uratowania dłoni. O akcji przyjęcia Pana Huberta na oddział, stanie jego dłoni i operacji słynny chirurg powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Gratulujemy dr Domasiewiczowi i jego zespołowi. Pamiętajcie, że - jak powiedział nasz dziennikarz - zabawa petardami jest jak "całowanie tygrysa w zadek"...

  Została potrącona przez tramwaj. W wyniku poniesionych obrażeń straciła nogę. Poznajcie Izabelę Słowik, bohaterkę kolejnego odcinka cyklu "To cud, że żyję", która powtarza wszystkim, że warto żyć i walczyć o siebie.

  Strażak Sławomir Wilczyński udowadnia, że wystarczy wierzyć i chcieć, by wyjść nawet z największej opresji. Pan Sławomir, będąc na służbie, uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Stracił obie nogi i nie może już wrócić do pracy. Dlaczego firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić mu odszkodowania? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "To cud, że żyję".

  Jako jedyny przeżył wypadek śmigłowca ratowniczego, amputowano mu nogę. Nie poddał się , już w dwa miesiące po wyjściu ze szpitala wstał, a po intensywnej rehabilitacji wrócił do sprawności i pracy w pogotowiu ratunkowym. Poznajcie doktora Andrzeja Nabzdyka.

  Dwa lata temu Bartek wpadł po pociąg. W wyniku wypadku stracił obie nogi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy go razem z Grzegorzem Skrzeczkiem - fizjoterapeutą polskiej piłkarskiej drużyny ampfootbolowej. Jak w naszym kraju wygląda system dofinansowań do protez?

  Jak zaakceptować nową siebie, gdy okrutna choroba odbiera kobiecie atrybuty kobiecości: piersi i włosy? Jak pokonać chorobę nowotworową, gdy nie ma się nawet ochoty patrzeć na swoje "chore" odbicie w lustrze? O walce z rakiem piersi i życiu po amputacji piersi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Amazonkami. Naszymi gośćmi były: Liliana Głąbczyńska-Komorowska, aktorka i reżyser dokumentu „Piękne i Bestia” oraz kobiety, które przeszły mastektomię i wygraly walkę z rakiem piersi: Ewa Decówna, Izabela Skarbowska i Małgorzata Ciszewska–Korona.

  Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był protetyk i fizjoterapeuta Paweł Błachowski. Proteza to dopiero początek długiej drogi w oswajaniu niepełnosprawności. Taki pacjent musi włożyć mnóstwo pracy w to, by poruszać się za pomocą protezy. Dlaczego w Polsce protezy są tak drogie, a dofinansowanie tak małe? Dlaczego Państwo nie wspiera osób niepełnosprawnych?