Tajemniczy organizm w polskich lasach. Czym jest "masło czarownicy" i jak się porusza?

"Masło czarownicy", czyli wykwit piankowaty - co to jest?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Poszukiwaczka grzybów
Poszukiwaczka grzybów
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

Lasy Państwowe opublikowały zdjęcie niecodziennego organizmu, na który można trafić podczas spaceru. Co ciekawe, choć może się poruszać, nie jest zwierzęciem, rośliną ani też grzybem. Czym zatem jest "masło czarownicy"?

"Masło czarownicy", czyli wykwit piankowaty - co to jest?

Żółty wykwit piankowaty to archaiczny, jednokomórkowy organizm zaliczany do protistów, które pojawiły się na Ziemi 1,5 miliarda lat temu. Spotykany jest na całym świecie z wyjątkiem Antarktydy. Ten wykwit żywiący się bakteriami, pierwotniakami i grzybami przypomina piankę i pojawia się na drzewach. Mimo że posiada cechy roślin, grzybów i zwierząt, nie należy do żadnej z tych grup. Osiąga wielkość od kilku do kilkunastu centymetrów i ma cytrynowożółtą barwę, która z czasem zmienia się na czerwono-brązową w wyniku zwapnienia.

Jego istotną cechą jest wysoka tolerancja na silne stężenia metali ciężkich. W związku z tym "masło czarownicy" jest niejadalne, a jego spożycie może być bardzo niebezpieczne dla człowieka czy zwierzęcia. Organizmy te mają jednak zastosowanie w medycynie. Są używane do badań nad lekami i szczepionkami. 

W jaki sposób "masło czarownicy" się porusza?

Wykwit potrafi poruszać się z prędkością do pół centymetra na godzinę za pomocą nibynóżek. Gdy dwa tego typu organizmy spotkają się ze sobą, wówczas łączą się, tworząc większy wykwit. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie