Dzień Wegetarian. Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa lub ogranicza jego spożycie

wegetariańskie potrawy
Dzień Wegetarian. Co jedzą wegetarianie?
Źródło: alvarez/Getty Images
Dieta wegetariańska stała się jednym z najpopularniejszych sposobów żywienia we współczesnym świecie. Świadoma rezygnacja z jedzenia mięsa i pojawianie się na sklepowych półkach kolejnych jego zamienników przestają zaskakiwać. Z okazji Dnia Wegetarian przypominamy najważniejsze zasady ich diety i polecamy kilka przepisów na pyszne dania bezmięsne.

Dzień Wegetarian. Czym dieta wegetariańska różni się od wegańskiej?

Wegetarianizm jest świadomym i celowym, często motywowanym kilkoma powodami, wyłączaniem z diety mięsa, w tym ryb, owoców morza, owadów i wszelkich produktów pochodnych, typu żelatyna w żelkach, tran w suplementach, etc. Wegetarianie nie jedzą mięsa, ale spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego - jajka, nabiał, miody. Z kolei weganie rezygnują ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Przykładowo, osoba na diecie wegetariańskiej może zjeść pizzę z serem, ale ta na diecie wegańskiej już nie.  

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

W Polsce jest coraz więcej wegetarian

Choć istnieje już bardzo dużo badań rozwiewających wszelkie wątpliwości, nadal wiele osób zastanawia się, czy dieta wegetariańska, czyli bezmięsna, jest bezpieczna dla zdrowia. W znakomitej większości przypadków jest wręcz dla niego korzystna, a więcej na ten temat pisaliśmy w artykule, który powstał z okazji Dnia Wegetarianizmu, obchodzonego 1 października.

O tym, jak silnym i rozwijającym się w Polsce trendem jest całkowita rezygnacja lub ograniczanie spożywania mięsa, również pisaliśmy już w oddzielnym artykule. Tam przytaczaliśmy, że według danych GfK sprzedaż roślinnych zamienników wędlin i mięsa od 2018 r. wzrosła w naszym kraju aż o 480 proc.

Co jedzą wegetarianie?

Wszystko, co nie jest mięsem, a wybór jest naprawdę ogromny i stale się poszerza. Wegetarianie, prócz warzyw, owoców, produktów zbożowych czy nabiału jedzą również różnego typu zamienniki mięsa, dostępne w coraz bardziej wyszukanych smakach i kształtach. Na rynku ciągle pojawiają się kolejne wyroby z soi i innych roślin strączkowych, z białek pszenicznych, grzybów, konopi włóknistych itd. Powstały i nadal powstają liczne produkty z powodzeniem zastępujące kurczaka, wieprzowinę, wołowinę, a nawet ryby i owoce morza itd. Bezmięsne dania przyjmują także różne popularne formy kulinarne. Są więc wegetariańskie i wegańskie kotlety, steki, klopsiki, kiełbaski, wędliny, pasztety, a nawet zamienniki takich potraw jak tatar, flaki czy wędzona makrela.

Jeszcze więcej o diecie wegetariańskiej

Zmiana nawyków żywieniowych to nieodłączny element współczesnego, zmieniającego się świata. Nie bez powodu więc ten temat jest tak często poruszany w redakcji portalu dziendobry.tvn.pl. Poniżej linki do wielu wartościowych artykułów poświęconych diecie wegetariańskiej, wegańskiej, a także wybrane przepisy z naszego stale poszerzanego zbioru kulinarnego 

Dzień Wegetarian - przepisy kulinarne

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: alvarez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości