Polak został trzykrotnie wyróżniony przez NASA. "Zawodowo zajmuję się czymś zupełnie innym"

Polak trzykrotnie wyróżniony przez NASA
Polak trzykrotnie wyróżniony przez NASA - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Marcin Rosadziński to miłośnik astronomii i astrofotografii, który swoją pasję przekuł w międzynarodowe sukcesy. Jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród. Trzy razy otrzymał wyróżnienie NASA w kategorii "Astronomy Picture of the Day".

Marcin Rosadziński - droga do kosmosu

Jego fascynacja nocnym niebem rozpoczęła się od teleskopu otrzymanego w dzieciństwie, co zainspirowało go do robienia zdjęć gwiazd, planet i innych zjawisk astronomicznych. Marcin Rosadziński jest także popularyzatorem nauki. Dzieli się wiedzą i pięknem wszechświata z szerszą publicznością. 

- Ja zawodowo zajmuję się czymś całkowicie innym. Pracuję w międzynarodowej firmie. Na chwilę obecną to jest hobby i moja największa pasja. Chciałbym, żeby to [astrofotografia - przyp. red.] był też częściowo sposób na życie - zaznacza gość Dzień Dobry TVN.

Marcin Rosadziński działa głównie w obszarze tzw. astrofotografii krajobrazowej. 11 września 2024 roku NASA po raz trzeci wyróżniła jego kolejne zdjęcie i opublikowała na swojej oficjalnej stronie jako "Astronomy Picture of the Day". Fotografia przedstawia przepiękny widok na Tatry Bielskie.

Astrofotografia - czym jest?

Astrofotografia może być obcym dla wielu osób terminem, dlatego Marcin Rosadziński pospieszył w Dzień Dobry TVN z wyjaśnieniami.

- W dużym skrócie astrofotografię podzieliłbym na dwa, nawet takie trzy kierunki. Pierwszy kierunek to astrofotografia krajobrazowa i tam fotografujemy te wszystkie piękne skarby nocnego nieba z tymi obiektami na naszej planecie, czyli na Ziemi. Kierunek drugi to astrofotografia głębokiego nieba. Tam na zdjęciach widać już tylko te obiekty głębokiego nieba. Nie ma tych obiektów na Ziemi. I kierunek trzeci to astrofotografia Układu Słonecznego, czyli tam na zdjęciach są głównie planety - tłumaczy ekspert.

Do uprawiania drugiego oraz trzeciego kierunku potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Nieco mniejszego wkładu technicznego wymaga wykonanie zdjęcia w ramach astrofotografii krajobrazowej. - Tak naprawdę to kwestia jest zwykłej lustrzanki cyfrowej, jakiegoś jasnego, szerokokątnego obiektywu, statywu i można próbować swoich sił i robić takie zdjęcia - zachęca Rosadziński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości